Z V Tower slibuje cash ze vzduchu. Rus láká Čechy do riskantních obchodů, kde většina tratí
Recepty na úspěch a finanční nezávislost útočí na sociálních sítích ze všech stran. V rámci nejnovějšího trendu se mladí lidé začali zajímat o obchodování s binárními opcemi, do kterého je lákají influenceři. Že to funguje, dokazují i apartmánem ve V Tower, což je jedna z nejdražších adres v Česku.
Recepty na úspěch a finanční nezávislost útočí na sociálních sítích ze všech stran. V rámci nejnovějšího trendu se mladí lidé začali zajímat o obchodování s binárními opcemi, do kterého je lákají influenceři. Že to funguje, dokazují drahými auty, a třeba i apartmánem ve V Tower, což je jedna z nejdražších adres v Česku.
Laici s binárními opcemi v Česku obchodovat nesmí. Influenceři ale využívají triky, jak své fanoušky k riskantnímu investování, které hraničí s hazardem, přilákat, a ještě z jejich účasti na velmi nejistém byznysu profitovat. Statistiky jsou totiž neúprosné a většina lidí nakonec skončí ve ztrátě.
Abyste to nemuseli zkoušet, sám jsem se ponořil do hlubin návykového systému, který může řadě lidí ublížit a připravit je o úspory. Abych pochopil jeho podstatu, vsadil jsem část svých peněz na rady influencerů a do nebezpečné hry se zapojil.
Vystupuje pod přezdívkou Pragueboss a na Instagramu ho sleduje 76 tisíc uživatelů. Jeho život je vlhkým snem každého milovníka luxusu. Jezdí v drahém autě a na sociální sítě přidává fotky ze svého údajného apartmánu ve V Tower, v němž má i své nahrávací studio. Pragueboss je totiž kromě „geniálního“ obchodníka s miliony na účtu také rapper.
„Naučíme tě vydělávat cash ze vzduchu. Jak udržet motivaci? Sleduj stories,“ tvrdí Pragueboss. Jak prozrazují stránky registrované jako pragueboss.cz, za přezdívkou stojí muž z Moskvy jménem Ivan Suprun, který roky žije v Česku.
Za tu dobu se Suprunovi podařilo stvořit ekosystém, který láká převážně mladé Čechy do riskantního obchodování s binárními opcemi. První kontakt zpravidla přichází na Instagramu, kde provozuje několik účtů plných postů z hedonistického života v luxusu a motivačních citátů. Vedle účtu Pragueboss na síti figuruje také například jeho profilBossimafia, který se zaměřuje spíše na osobní život Supruna a jeho kamarádů. Pokud vás obsah zaujme a budete chtít zbohatnout „ze vzduchu“ jako mladý Rus, pravděpodobně se brzy dostanete k odkazu na síť Praguebossových telegramových kanálů. Síť má tu výhodu, že je téměř neregulovaná, a ještě k tomu šifrovaná.
Právě proto především tady probíhá motivování lidí, aby vzali své úspory a skrze odkaz se zaregistrovali na službu Pocket Option, na které se obchoduje s binárními opcemi. Tím, že se zaregistrujete přes Suprunův odkaz, podobně jako u jiných multi-level marketingových projektů docílíte toho, že na vás influencer něco vydělá a získá od služby výhody.
Kromě toho, že Pragueboss své followery seznamuje se službou na vytváření peněz „ze vzduchu“, ještě nabízí koučování a obchodování skrze svého telegramového bota. Pravidelně ujišťuje, že služba bude brzy zpoplatněna a byla by chyba s registrací váhat. Tady se Suprunovi nedá upřít technologický a marketingový talent. Bot na telegramovém kanálu vás provede všemi kroky registrace. Pak už jen pošlete své číslo účtu na Pocket Option a můžete konzumovat tipy k obchodování.
Rozhodl jsem se tedy na službu zaregistrovat a rozmnožit za pomoci Praguebossových tipů tisíc korun. Registracebyla naprosto banální a vyžadovala jen jeden můj doklad. Poslal jsem tedy fotku svého občanského průkazu a za pár minut jsem už mohl obchodovat.
Překvapilo mě, jak moc se služba tváří jako počítačová hra. Dostáváte odznáčky za aktivitu. Váš profil stoupá na levelech a získává nové hodnosti. K tomu je přibalený i komunitní chat podobný online hrám.
Obchodování je postavené na tom, že nastavíte časovač třeba na pět minut a zmáčknete buď tlačítko nahoru – to znamená, že věříte, že za 5 minut trh vůči vaší pozici poroste. Nebo naopak zmáčknete tlačítko dolů, pokud si myslíte, že za časový limit dojde k poklesu. To je vše. Pokud se trefíte, dostane své peníze a něco navíc. Třeba ze vsazených 5 dolarů inkasujete navíc ještě čtyři. V případě prohry samozřejmě o vše přijdete.
Bot od Praguebosse na Telegramu distribuuje tipy mezi všechny členy kanálu. Dalo by se říct, že je to takový nedokonalý autopilot. Ve skupině je v současnosti zhruba 500 obchodníků, kteří na tipy čekají. Bot pošle ikonku: „Čekejte na signál“. Zobrazí, mezi jakými měnami se bude obchodovat a na jak dlouho máte nastavit časovač. Nejčastěji to bývá právě zmíněných pět minut.
Začnete sledovat telegramové okno, kdy přijde žádaný tip. Pak se třeba o minutu později objeví ikonka: „Signál na snížení“. Ve službě Pocket Option kliknete na šipku dolů a čekáte. Když se daří, vidíte nadšení svých kolegů. Na Telegramu se u zprávy objevují srdíčka a palce nahoru. V opačném případě smutné a zlostné smajlíky. To dokazuje, že se na kanálu pravidelně v jeden moment sázení účastní desítky lidí.
Je to pohlcující aktivita. Přistihl jsem se, jak sekundy před koncem očima hypnotizuji graf pohybů na trhu, aby poskočil na požadovanou hodnotu. Hodina uteče jako nic a neustále jste ve střehu kvůli novým tipům. Pokud tomu skutečně propadnete, můžete tak klidně strávit celý pracovní den, izolovaní od okolí. Součástí Pocket Option je ještě mobilní aplikace, která umožňuje hrát kdekoliv a kdykoliv.
Ukončení dne po neúspěšné sérii.
Jak se tedy Praguebossovi v tipech daří? Není to žádná sláva a očividně nemá žádný osvědčený recept, jak porazit systém. Neobvyklé nejsou ani celé neúspěšné série. Co na to fanoušci? Buď skončí, anebo jsou ukolébáni motivační hláškou, že obchodování je boj s psychikou a po sérii proher přichází úspěch. Každopádně mé prostředky při obchodování podle tipů Praguebosse rychle mizely, až z 50 dolarů během jednoho dne zbylo 35. Začal jsem tedy tipovat náhodně podle sebe. Díky štěstí jsem se vrátil alespoň na částku 45 dolarů. Pak přišel poslední test. Vyplatí mi někdo peníze?
Ty se mi ani po týdnu z Pocket Option nepodařilo vyrazit. Co je ale ještě více zarážející, při vybrání peněz služba požaduje fotku kreditní karty z obou stran. Pokud znáte nějaká pravidla bezpečnosti, jedná se o největší hloupost, jakou můžete udělat. Firma navíc sídlí v daňových rájích a povolení pro svou činnost má z Marshallových ostrovů, což zrovna na důvěryhodnosti nepřidává. Na mé dotazy nereagoval ani Pragueboss, který slibuje 24hodinovou podporu.
Jak ukazují Google Trends, zájem o Pocket Option v Česku letos výrazně stoupá. Před obchodováním binárních opcí přitom už roky zpět varovala Česká národní banka (ČNB).
Zájem o Pocket Option podle Google Trends
„Pocket Option nemůže působit na českém trhu. Obchodní platformu Pocket Option provozuje společnost Gembell Limited, která nedisponuje žádným povolením, licencí či registrací udělenou Českou národní bankou. Svoji činnost zajišťuje povolením z Marshallových ostrovů, které ji ovšem neopravňuje k poskytování investičních služeb na území ČR ani v jiném státě EU,“ řekla serveru mimoagendu.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.
„Investice prostřednictvím této společnosti je extrémně nebezpečná nejen svým zaměřením na obchodování s binárními opcemi, ale i možnostmi domoci se případně svých práv,“ varuje.
Česká národní banka tvrdí, že se poslední dobou nesetkala se zájmem laické veřejnosti o binární opce. „Byť je činnost v oblasti kapitálových trhů značně regulována, tak samotné lákání kohokoliv na obchodování na těchto trzích regulováno není,“ tvrdí Vodstrčilová. Influenceři tedy našli díru v systému, na které mohou beztrestně profitovat na důvěřivých lidech a kromě reputace nic neriskují.
Statistiku je těžké porazit
Důvod, proč jsou binární opce jen pro profesionály, je prostý. Statistika ukazuje, že čím více pokusů učiníte, tím větší je pravděpodobnost skončit ve ztrátě. . Obchodování s binárními opcemi je podle ní velmi podobné hazardním hrám, protože zákazník jen hádá pohyb ceny podkladového aktiva.
Důvod, proč jsou binární opce jen pro profesionály, je prostý. Statistika ukazuje, že čím více pokusů učiníte, tím větší je pravděpodobnost skončit ve ztrátě. „V případě 20 obchodů je pravděpodobnost ztráty 59 %, zatímco u 1000 obchodů až 99 %,“ píše ve zprávě z roku 2019 Česká národní banka. Obchodování s binárními opcemi je podle ní velmi podobné hazardním hrám, protože zákazník jen hádá pohyb ceny podkladového aktiva.
„Podle informací od ostatních orgánů dohledu nad kapitálovými trhy členských států Evropské unie utrpělo v rámci EU při obchodech s binárními opcemi až 87 % neprofesionálních zákazníků ztrátu,“ počítá ČNB.
Zdroj ČNB: Vodorovná osa znázorňuje celkový výnos v CZK nebo jiné měně, svislá osa znázorňuje pravděpodobnost, že klient takového zisku dosáhne.
Dalším nebezpečím je nepřehlednost. Obchodování probíhá mimo transparentní trhy a služby si mohou účtovat různé poplatky a přirážky.
Klamání od influencera
O rizicích Pragueboss moc často nemluví. Vzkazy jeho publiku jsou kombinace fotek i videí luxusu a motivačních citátů. Zároveň ale dává chytře ruce pryč od jakékoliv odpovědnosti. U bota třeba varuje, že by si každý před vsazením měl udělat vlastní analýzu trhu. Jinými slovy tím říká, že za tipy neručí.
Síla instagramového účtu je navíc u Praguebosse uměle nafouknutá, aby vytvořila větší gravitaci zájmu. Na číslo 76 tisíc sledujících účet vystřelil naprosto nepřirozeně, což dokazuje nástroj pro analýzu profilů na sociálních sítích HypeAduitor.
Z účtu, který se pohyboval na hranici 10 tisíc sledujících a rostl poměrně přirozenou cestou, se náhle Pragueboss dostal mezi hvězdy českého Instagramu. Podobné grafy vidíme vždy, když někdo sledující nakupuje uměle. Přirozenou cestou takhle nerostou ani nové objevy internetu.
Nejde ale tvrdit, že by Praguebosse sledovaly jen falešné účty. Počet interakcí a komentářů od živých lidí je hojný u každého nového příspěvku.
Kromě Instagramu je Pragueboss velice aktivní ještě na TikToku, kde má 61 tisíc sledujících a 630 tisíc lajků. TikTok je obecně platforma, kde se bez větší regulace podobným prodavačům snů daří díky líbivým videím z hedonistického života a luxusu. Za oponu pečlivě spravované účty nikdy nedovolí nahlédnout a zpravidla se takoví lidé odmítají scházet či komunikovat s novináři.
Videa influencer pravidelně publikuje z V Tower. Fotky místnosti i výhled souhlasí s tím, co oficiálně prezentují materiály od realitek. Pronájmy této luxusní adresy se pohybují od 110 tisíc korun a ty nejdražší byty stojí desítky milionů. Oficiálně pak Pragueboss prezentuje, že vydělává především sázením a právě obchodováním s binárními opcemi.
- Binární opce
Binární opce je investiční nástroj derivátového typu, který o sobě dal více vědět už v roce 2000. Na výrazné rozšíření si počkal do roku 2008. Důvodem bylo, že v USA schválili možnost jejich prodeje malým investorům v malém časovém úseku několika minut. Evropský orgán pro cenné papíry a trhy vydal v květnu 2018 dočasné rozhodnutí, které zakazovalo uvádění na trh, distribuci nebo prodej binárních opcí jiným než profesionálním zákazníkům. V polovině roku 2019 Česká národní banka vydala opatření obecné povahy, kterým zakazuje uvádět na trh, distribuovat nebo prodávat binární opce jiným než profesionálním zákazníkům.
Zdroj: ČNB
V bublině „úspěšných“
Algoritmy sociálních sítí nenahrávají jen fake news a konspiracím, ale také prodavačům úspěchu. Jakmile jsem se o téma začal intenzivněji zajímat, dostal jsem se pod palbu různých nabídek a produktů z šedé zóny finančního světa. Investiční influenceři mě oslovovali přímo do soukromých zpráv. Pod příspěvky se mi objevovaly komentáře s tipy na zaručené zbohatnutí a podobně.
Vymotat se z téhle spirály může být těžké, i když se člověk u jednoho projektu spálí. Díky algoritmům je obratem přesměrován k někomu, kdo mu prodá ten už skutečně „funkční recept“. Podobně to měla generace mileniálů narozených na začátku 90. let, která zažila nábory poradenské společnosti OVB. Když někteří prokoukli kulisy prázdných motivačních frází a na účtu nenašli slibované peníze, přešli často do jiné firmy v oboru. Někteří moji přátelé jich takto vystřídali několik, než až s pomocí intervence okolí úplně změnili obor.
Stejně jako o fake news by se na předmětech mediální gramotnosti mělo mluvit o rozpoznávání podvodů na internetu a o tom, že se za instagramovým profilem se sporťáky může vyskytovat lhář. Jsou to často novodobí prodejci hrnců, kteří nemíří na staré, ale tentokrát na mladé lidi. Místo důvěřivosti a strachu cílí na touhu a ctižádost.
Akcie padají a hodně lidí se probudilo ze snu o rychlém zbohatnutí bez práce. Investiční influenceři ale jako lusknutímprstu přešli na novou taktiku. Dnes už vás k nákupu akcií či obchodování na trhu neženou s vidinou nekonečného růstu, ale aby inflace nepožrala úspory. Logiku a reálný základ takové rady samozřejmě mají. Díky sociálním sítím je ale řada lidí schopná investovat jen na základě tweetu o 280 znacích či obrázku s komentářem na Instagramu. O rizicích se mluví jen zběžně a lidé často nemají základy finanční gramotnosti ze školy. U řady lidí tak není ani na čem stavět.
Stále častěji navíc budou na mladé lidi a nastupující generace útočit noví podvodníci ze sítí, kde se nevyskytují autority. Regulátoři ani banky zatím mimo reklamu moc neobjevují TikTok, který roste nejvíce ze všech sociálních sítí v Česku.
Pro mě osobně je také těžké přijít této síti na chuť, ale když na ní nebudou novináři, vyklidí pole pro dezinformátory. Stejně tak to platí i o investorech. Pokud na nových platformách nebudou přítomní, sílí pozice šarlatánů a prodavačů úspěchu.
Ve finále jsem se těšil, až tento text dokončím a budu moci odhlásit sledování všech telegramových účtů Praguebosse a jemu podobných. Začalo být poměrně vysilující ztrácet neustále koncentraci kvůli novým zprávám, které chrlily generická moudra a vyzývaly k další investici.
Můžete samozřejmě namítnout, že jsem si mohl skupiny ztlumit a vypnout notifikace. To bych ale nezažil autentický pocit, jaké je to být chycen do sítě prodavačů úspěchu. Spamy v e-mailu se proti novým metodám zdají najednou docela banální.
Pokud jste minuli předchozí článek, zkuste si přečíst o osudech lidí, kteří „pracovali“ jako influenceři pro společnost IM Academy. Proti té zasáhli ve Španělsku kvůli sektářským praktikám a vymývání mozku. Řada z nich jen převlékla kabáty a buď vytvořila vlastní akademie investování, nebo jako koučové radí lidem – samozřejmě za poplatek.
P. S.: Pokud byste měli tipy na podobné příběhy, neváhejte se mi ozvat na můj e-mail j.zelenka@protonmail.com. Zajímají mě především nové trendy a triky, které prodavači úspěchu využívají.
Kontakt:
email: j.zelenka@protonmail.com
Instagram: jakubzelenka