X peněz pro nácky a extremisty
Vítejte u dalšího prázdninového newsletteru Mimo agendu, který píšu z Rigy. O dojmy z Pobaltí a pár tipů bych se chtěl podělit příště. Teď nešlo ignorovat aktuální změny na X, síti kdysi známé jako Twitter. Příští dny už budou klidnější, protože nebudu při psaní přejíždět z místa na místo.
Takže dnes tu najdete:
- Musk začal platit tvůrcům. Je to definitivní tečka za dědictvím Twitteru
- Už máte X dost a síť překročila hranici toho, co jste ochotni akceptovat? Poradím vám, jak si vybudovat vlastní prostor. Pracovně tomu říkám „amatérská radiostanice pro svět sociálních médií“.
Muskova nová instance pekla
Pro české uživatele X, dříve známého jako Twitter, se v tomto týdnu objevily dvě zajímavé zprávy. Elon Musk chce zrušit funkci blokování. To znamená, že agresivní trolly, šikanátory a stalkery budete moci jen skrýt. I nadále budou mít ale přístup k vašemu obsahu a budou s ním moci interagovat. Tenhle plán má už teď několik slabin. Jednou z největších je, že by tím aplikace X porušovala pravidla obchodu Google Play a App Storu. Po této novince může také dojít k dalšímu exodu lidí, kteří nechtějí být součástí toxických diskusí a jsou na X spíše kvůli informacím a zábavě.
K tomu se objevily první účty z Česka, které dostaly od X zaplaceno za svou aktivitu.
Tahle strategie X není oproti konkurenci ničím výjimečná. Fondy na podporu tvůrců má TikTok a stejně tak i Meta. Musk z toho ale poměrně chytře udělal veřejnou záležitost a peníze rozděluje i po troškách. Třeba Vilém Franěk má na X obrovský zásah a tisícovka na přilepšenou není špatná. Problém je, že nikdo neví, jak to X počítá. Jestli ji dostal za jeden den aktivity, protože se k programu pro tvůrce připojil teprve den před výplatou, nebo se jedná o součet posledních tří měsíců. Spíš se kloním k druhé možnosti, protože tak vysoké částky by X zkrátka nezvládl vyplácet.
V obrázku výše vidíte podmínky, které musíte splnit, aby vás X do programu zahrnul. Získat 5 milionů zobrazení není nic náročného. V dobách, kdy jsem byl na Twitteru ještě aktivní, jsem měl i 3,5 milionů interakcí za měsíc. Pravděpodobně bych tak dosáhl na poměrně zajímavé peníze. Nabídku registrovat se do programu jsem podobně jako Franěk včera také dostal, ale nevyužil jsem ji. X postupně opouštím a účet si nechávám jen na krizovou komunikaci a prosté sdílení článků, které je už stejně tak moc penalizované, že to téměř nemá efekt.
Brát peníze od Muska (X) mi vadí z několika důvodů:
- Musk stále dluží zaměstnancům Twitteru.
- Aktivně vystupuje proti novinařině. Bylo by divné nechat si platit od Twitteru, který omezuje odkazy na mou práci a nutí mě tvořit čistě pro něj. Je to jako místo novinařiny začít jezdit s Boltem. Teoreticky může za mou práci na X dostat zaplaceno každý, kdo převypráví můj článek ve vláknu. Twitter navíc nebude tenhle formát ve viditelnosti tak upozaďovat jako prostý odkaz.
- Nechci být na výplatní pásce s lidmi jako Andrew Tate a další magoři, kteří vydělávají na nenávistných názorech, cynickém okrádání komunity a šikaně. Peníze dostávají i lidé, kteří otevřeně vystupují proti rase, sexuální orientaci, antisemitsky a s některými názory by si nezadali ani se sympatizanty Třetí říše.
- Nechci se podílet na monetizování nenávisti. V kombinaci s tím, že pokud nepůjde lidi blokovat, dostanou za svou aktivitu zaplaceno šikanátoři, stalkeři a další toxičtí lidé, které peníze od X mohou motivovat k dalším výpadům.
- Koneckonců asi sami vidíte, jak Twitter dneska vypadá. Po oznámených krocích to může být mnohem horší peklo. Každý má jinou míru toho, co chce akceptovat, a tak je to v pořádku. I přesto, že na X nadávám, tak je dobře, že taková laboratoř „svobody slova“ existuje a testuje hranice možného. Rád budu ten příběh dál sledovat, ale nechci být už tolik jeho součástí.
Twitter placením tvůrců definitivně zmizel
Nejde jen o přejmenování na X. Finanční pobídky výrazně změní ráz celé sítě a hodně tvůrců se bude soustředit na byznys s pozorností. Budou ještě více vyhrávat zkratkovité a silné výroky, které by šly přirovnat k populistické politice třeba Andreje Babiše. Až uživatelé plně pochopí způsob, jak X počítá výplatu, začnou se tomu chováním přizpůsobovat. Je to podobné jako na YouTube či TikToku, kde se surfuje na trendech.
Nikdo ještě podrobně nepopsal, jak na X rozdělování peněz funguje, nejspíše ale dostanou nejvíce prostě ti, kteří zobrazí nejvíce reklamy. Inzerent může nastavit cílovku a to, u jakých klíčových slov nechce, aby se inzerce zobrazovala. Některá témata tak nejspíše budou výnosnější. Teoreticky mohou třeba automobilky a uhelná lobby cílit na debaty, které jsou velmi kritické ke klimatické změně, a tím nepřímo podporovat jejich autory. Může to být i zajímavý systém regulace toxického obsahu, pokud by se kvůli většímu příjmu upozaďovaly extremistické názory.
Docela mě i zajímá, jak se k inzerování na Twitteru budou stavět tradiční média, která si zakládají na hodnotovosti. Bude jim vadit, když se jejich peníze přerozdělí třeba náckům či podporovatelům autoritářských režimů? Na rozdíl od YouTube zničil Musk tým, který by dohlížel na moderování obsahu, a z X se stala hořící skládka téměř bez filtru.
Jak tuhle změnu vidíte vy? Vadí vám, že teď už poměrně napřímo vaše aktivita pomáhá financovat extremisty z okrajů různých spekter?
Změní monetizace ještě víc obsah na X a chování uživatelů?
Jak vybudovat lepší "Twitter"
Rozhodl jsem se reagovat trochu radikálněji.