Mastodon

Vláda proti spotřebitelům

Vláda proti spotřebitelům
Generováno Midjourney

Vítejte u pravidelného newsletteru Mimo agendu. Dnes máme spoustu témat k probrání. 

  • Špehovací software Pegasus zase na scéně. Aktualizujte si telefony
  • Vláda bojuje proti spotřebitelům. Návrh zákona o hromadných žalobách jde na ruku velkým společnostem.
  • Chceme z politiků influencery?
  • Válka o pozornost tvoří ve veřejném prostoru odpady (Jo, je to i o Kazmovi) 
Generováno Midjourney

Pegasus zase na scéně. Aktualizujte si telefony 

Dlouhodobě obdivuji práci Citizenlab, která odhaluje útoky predátorského softwaru. V jejich nejnovějším zjištění na nás opět vyskočila firma NSO Group a jejich software Pegasus. Ten umožňuje útočníkovi hacknout cizí telefon, aniž by oběť musela na cokoliv klikat. Software používaly vlády (třeba maďarská, polská, španělská) ke sledování opozice, aktivistů i novinářů. Pokud tedy máte iPhone, ihned si ho aktualizujte na poslední verzi operačního systému. To by vás mělo lépe ochránit.

Spolu s tím je tu ještě jedna rovina, která by Čechy měla zajímat, ale dost se o ní mlčí a jen probublává bezpečnostní komunitou. NSO Group je jeden z hlavních sponzorů pravidelného hackerského veletrhu ISS World v Praze, a to i přesto, že je firma na seznamu amerických sankcí. Když jsem se na důvody sponzorování šel přímo na veletrh zeptat, tak mě vyvedla ochranka

Doteď také nikdo neví, zdali Česká republika Pegasus zakoupila a využívá. Jednání probíhala a před osmi lety jednání mezi firmou NSO Group a státními institucemi zprostředkoval Tomáš Pojar – nyní poradce premiéra. Lidé ve vedení státu tak nejsou k těmto nástrojům úplně chladní a o jejich pořízení uvažovali. Vyšetřovací komise evropského parlamentu navíc upozorňuje, že každý stát unie disponuje podobným hackovacím softwarem. Často nejde ale zjistit, o jaký se jedná, neboť se vlády a státy navzájem kryjí.

Stánek NSO na ISS Prague 2023

Tohle je třeba fotografie stánku NSO Group (ve veřejnosti nepřístupné sekci) v pražském hotelu Clarion při konání ISS World. Na veletrhu se software defacto prodává – protože se navazují obchodní kontakty – a demonstrují se jeho schopnosti. 

Generováno Midjourney

Vláda bojuje proti spotřebitelům 

Avast žalují tisíce Nizozemců, protože kupčil s jejich daty. Lidé žalují WV za Dieselgate a podvody s emisemi. A Češi? Ti mohli kvůli chybějícím zákonům u takových sporů více méně jen přihlížet. To měl změnit nový zákon o hromadných žalobách, který je napsaný doslova nefunkčně. Stačí se podívat na několik zásadních bodů: 

Hromadné žaloby bude možné podávat pouze ve spotřebitelských sporech. To znamená, že to nepůjde třeba při ekologických škodách, kde se to přímo nabízí. Představte si třeba hromadnou žalobu na místní chemičku či uhelnou elektrárnu. Hromadné žaloby nepůjdou ani při sporech drobných akcionářů. 

Skupiny lidí v hromadných žalobách musí někdo zastupovat. Často jsou to třeba neziskové organizace, které musí udělal informační kampaň, aby se k žalobě přihlásil větší počet lidí. Třeba v Nizozemsku v souvislosti s Amazonem dala nezisková organizace inzerát do novin. Když vyhrají, dostanou určitou odměnu. Původně byl návrh 25 %, ale změnilo se to jen na pouhých 5 %. Řešit hromadnou žalobu s nákladnými právníky a kampaněmi se tak řadě organizací nemusí vyplatit. Třeba v Izraeli je odměna v případě výhry až 26 %.

Žalovat mohou pouze spotřebitelské organizace, které existují více jak dva roky. Směrnice EU požaduje jen jeden rok.

Všechny tyhle návrhy působí jako snaha vlády sabotovat zákon o hromadných žalobách a učinit ho nefunkčním. To by nepomohlo spotřebitelům, ale právě oněm firmám, které jsou často terčem těchto žalob. Tedy banky, aerolinky, cestovky a podobně. 

Ještě je šance to změnit, ale čas nebezpečně tiká. Podpora hromadných žalob v zákoně citelně chybí a tenhle paskvil by situaci nevylepšil. Spíše naopak. Po vzoru chytré horákyně bychom splnili směrnici, ale tím nejhorším způsobem. Česko tak bude mít a zároveň „nebude mít“ potřebný zákon, a to mi přijde skandální. Češi tak budou moci jen smutně koukat na lidi v jiných zemích, kteří vymohli zajímavé odškodné, když bylo jejich právu ukřivděno. 

Paskvilní návrh prosazuje současná vláda spolu s ministerstvem spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka (ODS).

Generováno Midjourney

Chceme z politiků influencery?

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová vydražila pero, jímž podepsal prezident Petr Pavel prezidentský slib. Částku 140 tisíc korun věnuje matkám samoživitelkám. „Přátelé, tohle není unboxing, i když to tak vypadá,“ začíná video politička.

Dražba probíhala trochu netradičně na sociálních sítích a lidé přihazovali v komentářích. Tím zvyšovali dosah příspěvku a pomohli mu trendovat + zviditelňovat v rámci algoritmu politika. Zkrátka je to adopce taktiky řady influencerů, kteří dokáží mnohé, ale nejvíce obchodovat s pozorností, kterou lze považovat za nejcennější komoditu dneška.

Pak se ale podíváte na reálnou politiku a vidíte v tom jisté rozpory.