Jakub Zelenka - Mimo agendu

Ve volném čase dělali pořad o hrách, dnes mají respektovaný server. Jirka Král nás přesvědčil, ať do projektu jdeme naplno, říkají zakladatelé Vortexu

5/23/2022, 8:12:00 AM


Původně šlo o youtubový vidcast tří kamarádů o počítačových hrách. Nyní je z Vortexu respektované herní médium a směle konkuruje zavedeným značkám na přeplněném českém trhu. Jeho zprávy citují i zahraniční média a fanoušci si váží toho, jak velmi přesně pracuje se zdroji a ověřuje fakta. To bohužel u herní novinařiny dodnes není samozřejmostí.

Hlavními tvářemi Vortexu jsou Jiří Bigas a Zdeněk Princ, kteří si oba prošli pozicí šéfredaktora serveru Hrej.cz a mají zkušenosti i z tradičních médií. Jako investor do projektu v roce 2019 vstoupil bývalý youtuber Jirka Král a postaral se o byznysovou stránku. K youtubovému kanálu krátce poté přibyl i webový magazín.

V rozhovoru s Jiřím Bigasem a Zdeňkem Princem mě zajímalo:

  • Jak se změnila herní novinařina v éře youtuberů a streamerů.
  • Proč na přeplněném trhu uspěli s novou značkou.
  • Z jakého důvodu diváci během streamu posílají příspěvky, aby podpořili své redaktory.
  • O roli novinářů ve světě, kde se je herní společnosti snaží obcházet a doručovat fanouškům oznámení bez kritického mediálního filtru.

Poprvé jsem se o vás dozvěděl na YouTube a přiznám se, že i když jsem vás měsíce sledoval, tak jsem na samotný web Vortexu vůbec nezavítal. Jak důležitou roli hraje v celém projektu YouTube jako platforma?

Jiří Bigas: Není žádným tajemstvím, že Vortex na YouTube vznikl, a proto nám nevadí, když chce někdo konzumovat náš obsah jen prostřednictvím videa. Diváky samozřejmě upozorňujeme, že máme web a píšeme i klasické články. Pokud je někdo tradičně orientovaný, může si vybrat je. Každopádně chápeme, že hodně lidí dnes preferuje video, a nesnažíme se s tím bojovat. Je potřeba se novým trendům přizpůsobovat.

Takže jste v tom videoobsahu viděli jasný trend, a proto jste si vybrali spíše tenhle směr?

Jiří Bigas: Souvisí to hlavně s historií našeho projektu. Vznikl jako vidcast. Původní záměr byl, že budeme o hrách natáčet videa, kde se o své zálibě baví tři kamarádi, a bude to vycházet jednou týdně. Takto jsme fungovali půl roku, než se Vortex rozrostl. Jinou ambici jsme předtím ani neměli. Protože jsme na YouTube začali, tak jsme kolem něj projekt začali stavět. Později se ukázalo, že to se Zdeňkem zvládneme dělat na plný úvazek.

Je důležité k tomu začátku také zmínit, že s rozjezdem projektu vám výrazně pomohl bývalý YouTuber Jirka Král.

Zdeněk Princ: Jirku jsem delší čas znal, a když jsme začínali s vidcastem Vortex, tak jsem ho oslovil, zdali by nám poskytl místo v Zetku. Což byla kavárna v Kotvě se studiem, ve kterém původně Jirka Král natáčel svá videa. Jemu se Vortex líbil, a jak se nám projekt začal posouvat kupředu, tak se o něj Jirka Král se svým bratrem Petrem začali zajímat trochu více. Ptali se nás, co s tím plánujeme a zdali máme třeba větší ambici. To vyústilo v to, že jsme všichni společně v únoru 2019 založili firmu Vortex Media a projekt rozvíjíme společně.

Dokázali jste si na začátku Vortexu představit, že z toho vznikne tak velká platforma, které se budete moci věnovat na plný úvazek a uživí vás? Kdybych třeba já začal dneska podnikat v médiích, rozhodně bych si nevybral herní novinařinu. Na malém českém trhu je strašně plno. Funguje tu několik velkých serverů a těm konkurují desítky až stovky malých a velkých YouTuberů a streamerů.

Jiří Bigas: Určitě jsme s tím na začátku nepočítali. Když se nás Jirka Král ptal, zda chceme projekt rozvinout, tak jsme ho upozorňovali, že každý z nás má jinou práci na plný úvazek. Já byl v Lidovkách, Zdeněk na Primě a Petr se věnoval hernímu vývoji. Pamatuji si, že jsem byl velice skeptický a upozorňoval jsem na hodně rizik, proč to nemusí fungovat. 

Jirka Král byl ale velice přesvědčený, že obchodní stránku zvládnou a budou se tomu věnovat místo nás. Po nás chtěli ten obsah. Nakonec jsme uvěřili, že v nich budeme mít stabilní partnery, kteří si tu podporu za půl roku nerozmyslí, i když mohou být začátky těžké. Jak jsi říkal, český trh je hodně zaplněný. Vortex je nakonec jeden z mála projektů za poslední roky, který nepochází ze zahraniční licence jako IGN či Eurogamer, kterému se na našem trhu podařilo etablovat. 


Proč jste podle vás uspěli? 


Obsah pro předplatitele


Tento článek je pouze pro předplatitele

Předplaťte si nebo se přihlaste

Cena od 119 CZK měsíčně

Ne, přátelé, tady žádný otevřený text není.


Původně šlo o youtubový vidcast tří kamarádů o počítačových hrách. Nyní je z Vortexu respektované herní médium a směle konkuruje zavedeným značkám na přeplněném českém trhu. Jeho zprávy citují i zahraniční média a fanoušci si váží toho, jak velmi přesně pracuje se zdroji a ověřuje fakta. To bohužel u herní novinařiny dodnes není samozřejmostí.