Průmyslová revoluce naopak
Zdravím vás u dalšího newsletteru. V dnešním vydání naleznete:
- Bluesky se konečně otevírá veřejnosti. Už nemáme výmluvu, že k X není alternativa
- Když rozhodují jen čísla. Jak dal Musk mikrofon před masového vraha
- Průmyslová revoluce naopak. Novináři jako opuštění dělníci 21. století
- Déjà vu s „Nejedlým“
Bluesky se otevírá
Je to fascinující, ale jeden z hlavních konkurentů X je tu od roku 2019 a stojí za ním týpek, který Twitter prodal Elonu Muskovi (Jack Dorsey). Od začátku Muskovy hrůzovlády je tu velká skupina lidí, která hledá za Twitter/X alternativu. Hodně projektů umřelo či sotva přežívá. Mastodon se ukázal v některých ohledech jako nepoužitelný pro masy, i když se znatelně posouvá k přívětivosti. V téhle bitvě o srdce lidí se Bluesky chovalo hodně riskantně, neboť přístup do komunity byl jen na pozvánky. Přes to všechno se Bluesky podařilo nasbírat 3 miliony poměrně aktivních uživatelů a po otevření jeho bran číslo poskočilo na 5 milionů.
Oproti Threads i X je to kapka v moři, ale má velký potenciál růst, neboť mezi uživateli jsou politici a instituce. A co víc, ve střevech Bluesky je to hlavní tajemství, které má pomalu X porazit. Otevřený AT Protocol. Ten má zajistit, aby výkyvy ve firmě neměly vliv na komunitu a aby se časem celé společenství decentralizovalo. Větší kontrola nad vlastním účtem by byla v něčem atraktivní i pro média, která se poslední roky stávají obětí restriktivní politiky miliardářů ze Silicon Valley.
Svůj dojem o Bluesky jsem tu sdílel už několikrát. Zatím je česká komunita tak malá, že se mi moc nevyplatí účet pravidelně aktualizovat. Většina příspěvků se stále zaměřuje na to, jak je Bluesky skvělé, zatímco u konkurenčního Mastodonu jsem si našel zajímavou komunitu kolem open-source softwaru a kyberbezpečnosti. To ale neznamená, že Bluesky nemá všechny předpoklady pro to, aby se naplnilo komunitou, jež mě přitáhne.
Například poslední úlet s interview s Putinem mě hodně nechal na vážkách, zda si účet na X ponechat. Nakonec převážila obava, že budu dřív či později muset reagovat na nějakou debatu, která se na X rozjede. Může se týkat kauzy, o které jsem psal, či našeho připravovaného mediálního projektu. Tenhle vztah se sociální sítí se mi ale upřímně moc nelíbí, protože je postavený na obavě, že se nebudu moct bránit. Tahle obava reprezentuje to hlavní, čím se X pomalu stává. Řada lidí si přítomnost na X neužívá, ale musí ho mít, aby ochránila svůj pracovní či politický život.
Doteď jsme měli výmluvu, že X nemá funkční alternativu. Po technické stránce to už není pravda. Bluesky je vlastně X se vším všudy, a teď je navíc ještě otevřené úplně všem. Rozhodnout se, zda budeme vydělávat Tuckeru Carlsonovi peníze za rozhovor s Putinem, nikdy nebylo lehčí. Ale stejně většina z nás včetně mě na X zůstane. Možná proto si přeji, aby Bluesky mělo úspěch či se Mastodon dostal do podoby, kdy přiláká i masy. Teď jsem ale skeptický, že se v příštích letech cokoliv změní. Něco mi napovídá, že rozhovor s Putinem promovaný přímo Elonem Muskem nebylo největší dno, které nás v příštích letech na X čeká.
Když jde jen o čísla
„Svoboda projevu je základem demokracie.
Proto je to PRVNÍ dodatek.
Bez svobody projevu je vše ztraceno,“ napsal v pátek Elon Musk.
Ve stejný den zemřel v ruském vězení opoziční předák Alexej Navalnyj, což udělalo výraznou tečku za Muskovým několikadenním experimentem s hranicemi svobody slova.
Sociální síť X dodala americkému reportérovi Tuckeru Carlsonovi stamilionové publikum pro rozhovor s Vladimirem Putinem. V celém tomhle podniku nikdy nešlo o novinařinu či snahu získat zásadní informace o pozadí tragického válečného konfliktu. Šlo jen o čísla a peníze za reklamu, i když se to Musk snaží obalit do vzletnějšího poslání.
Rozhovor s Putinem byla zároveň reklama na X. Platforma se místo celebritou odprezentovala obsahem s masovým vrahem.
To, co předvedl Musk a jeho X, skvěle reprezentuje názorovou vyprázdněnost, která se schovává za honosná slova o svobodě a demokracii. Musk pomohl dát mikrofon před ústa někomu, kdo je známý svou snahou podkopávat Západ dezinformacemi a manipulativními kampaněmi. Dal hlas člověku, který dostal svou zemi na chvost novinářské svobody, aby Musk mohl odprezentovat, jak vypadá „skutečná“ svoboda slova. Pak Musk šířil Putinovo poselství proti národním zájmům země, jejíž ústavou a prvním dodatkem se zaštiťuje.
Aby toho nebylo málo, platforma X podporovala Tuckera Carlsona v šílených reportážích, v nichž ukazoval čisté moskevské metro a plné supermarkety s voňavými chleby. To, že 100 kilometrů od Moskvy člověk narazí na suché záchody, Carlson opomněl. Vyváženost, rozhled a fakta v materiálech také chyběly, a ty tak jen odprezentovaly výkladní skříň Ruské federace. Zbytek Ruska rozhodně nevypadá jako Moskva či Petrohrad a ukazují to i data.
Putin naopak tohle nepochopení svobody slova těchto mediálních brouků Pytlíků využil naprosto bravurně. Carlsona ponížil jako karikaturu západního novináře. Podivil se dokonce, že nedostal žádné konfrontační otázky, i když se Carlson mohl ptát na vše bez „cenzury“. Nebuďme ale naivní, že Kreml neměl konečnou verzi rozhovoru pod kontrolou a moderátor neměl zadané jasné hranice toho, kam může zajít.
Nelze očekávat, že Carlson či Musk projeví alespoň špetku sebereflexe. Bojím se, že je naopak zajímavá čísla přehrání vybudí tvořit a propagovat více podobného materiálu. Diktátorů je na světě pro nekritický rozhovor dost.