📬 Newsletter: Nebezpečné Threads a pár poznámek k návštěvě Zelenského
Vítám vás u druhého prázdninového vydání newsletteru Mimo agendu.
- Tenhle newsletter má číslovku 100! Moc vám děkuji za podporu.
- Pár poznámek k návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
- Jak na analýzu trendů pomocí ChatGPT?
- Past Big Techu. Proč se bát Threads
100. newsletter
Projekt Mimo agendu začal jako experiment ve chvílích, kdy jsem neměl kde publikovat a toulal jsem se po Evropě a malé Asii. Nikdy by mě nenapadlo, že nevynechám ani týden a u počtu odeslaných newsletterů bude svítit číslo 100. Na začátku projektu jsem byl k tomu, že vydržím pravidelně vydávat, skeptický, neboť poprvé nade mnou nestál žádný šéf a mohl jsem se na to prakticky kdykoliv vykašlat…
A že těch momentů taky pár bylo. Mimo agendu totiž téměř vždy dodělávám o víkendu, kdy bych mohl vypnout a nic neřešit do pondělní porady v redakci. Někdy jsem ji psal na zadním sedadle auta při projíždění nádhernou krajinou Turecka. Opakovaně jsem dával texty do redakčního systému po půlnoci a byly i případy, kdy jsem newslettery sepisoval v horečce či s migrénou.
Co mě tedy u psaní Mimo agendy udrželo? V první řadě strašně skvělá komunita, která se kolem projektu vytvořila. Diskutujeme na Discordu a na řadu komentářů dostávám velmi podnětný feedback od čtenářů. Všem bych vám chtěl poděkovat. Obzvláště těm, kteří Mimo agendu finančně podporují. Jsou mezi vámi i lidé, kteří to dělají od prosince 2021 a pravidelně čtou téměř každý příspěvek.
Zkusím sem napsat pár poznatků, které jsem při práci na projektu získal.
· Snažte se svůj projekt rozjet na platformě, kterou máte plně pod kontrolou. Během psaní Mimo agendu jsem musel postupně přejít z Gazetista na open-source systém Ghost. Správce Gazetista totiž nechával svou službu ve špatném stavu a mělo to vliv i na kvalitu obsahu. Podobně obezřetný bych byl i u Substacku, který může skončit jako Facebook či Twitter a v nějakém bodu své existence začne své funkce omezovat a zpoplatňovat.
· Napřed se snažte vytvořit kolem projektu velkou komunitu. Dnes jsou všichni fascinováni paywallem a příspěvky od čtenářů. V první řadě by vás ale mělo těšit, že vás co nejvíce lidí čte. Znám skvělé projekty, které si přečte třeba jen deset platících čtenářů, a to mi přijde škoda. Projekty s větší komunitou se navíc lépe monetizují. Poslední dobou autoři ten proces často obrací, v první řadě vše zamknou a teprve pak se snaží za platební bránu nahnat lidi – tohle často nefunguje.
· Pište, co vás baví. Neuhýbejte slepě k trendům. Nenechte se odradit hejtry, kteří říkají, že byste toho měli nechat, a soustřeďte se na ty, kdo vás čtou rádi. Píšete to kvůli nim, a ne lidem, kteří jen hledají důvod, proč vás urážet a skrze váš obsah napadat.
· Vyhraďte si na psaní pevný časový blok. U mě je to úterý a pátek ráno. Od psaní si dávám odstup, abych se do obsahu nezamotal a mohl se na něj s odstupem podívat čerstvýma očima.
· Nesnažte se ohromit lidi množstvím obsahu. Je lepší poslat pár skvělých odstavců než čtenáře zahltit.
· Nedávejte tomu víc, než dává smysl. Většina lidí se newsletterem a podcastem neuživí a není dobré z toho dělat druhé zaměstnání na celý úvazek. Nechte si prostor žít. Projekt by se vám neměl v každou volnou chvíli vkrádat do myšlenek a zásadně vás omezovat.
· Bavte se s ostatními tvůrci. Řada lidí vám pomůže či s nimi můžete konzultovat, jak svůj projekt nastavit. Díky Mimo agendě jsem se setkal mimo novinářské prostředí se strašně zajímavými lidmi, kteří tvoří úžasný obsah.
A snad nebudu troufalý, když v tomto řádku naznačím, že Mimo agendu nejspíše čeká výrazný upgrade. Snad se brzy dozvíte více.
Navíc bych chtěl poděkovat své přítelkyni, která mi edituje téměř každý newsletter. ❤️
Pár poznámek k návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
1.
Jak jsem shrnul ve svém komentáři pro E15, o návštěvě vědělo velké množství lidí a je fascinující, že nikdo informaci nevynesl. Na sociálních sítích se objevovaly náznaky, ale explicitní informaci, že Zelenskyj dorazí do Prahy, nikdo z novinářů ani politiků nevypustil. Pokud někdo naznačil až příliš, tweet po chvíli smazal. Můžeme být na sebe hrdí. V Česku se vykecá opravdu všechno. Utajit návštěvu se nepodařilo v Německu ani Sofii, kterou ukrajinský prezident navštívil před Prahou. U nás to kvůli zahraniční agentuře AP nevyšlo jen o pár hodin. Jakmile AP o příletu informovala, strhla se lavina informací a článků, kterou už nešlo zastavit.
Co se týče státu, byl jsem z komunikace trochu zklamaný. Zjistit, že k návštěvě dojde, bylo snadnější než získat informace o embargu. Pro novináře to bylo jako letět naslepo a jen profesionalita redakcí zabránila větším nepříjemnostem. V takto kritických okamžicích je úplně v pořádku, aby stát řekl: „Ano, přijede, ale chtěli bychom vás požádat, zda byste dodrželi nějaká pravidla.“ Redakce tápaly i poté, co informaci vynesla agentura AP. Některé raději zprávu stahovaly. Jiné začaly mlžit a některé v pokrývání události pokračovaly, jako by informace už byla 100% potvrzená. Způsobilo to chaos, ze kterého pak redakce vyšly trochu špatně. Působily zmateně, mohlo se zdát, že pracují s neověřenými informacemi, a v očích čtenářů je to mohlo poškodit. Co se týče strategické komunikace, má zkrátka stát co zlepšovat, to jsem tu ale už psal vícekrát.
2.
Stát neumí dělat „merch“. Opravdu nechápu, proč se více nedbá na to, co vrcholní zástupci státu hostům předávají. Například šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) si pro Zelenského připravila tričko s potiskem. Nejenže designově působilo jako narychlo spíchnuté v nějakém copycentru poblíž sněmovny, ale na můj vkus působil dárek i lehce nevhodně. Jak dárek pro tátu, který si následně bude oblékat při práci na zahradě.
3.
Někteří lidé kritizovali novináře Andrease Papadopulose za jeho otázku na tiskovce. Dovolte mi ji odcitovat:
„A zároveň ještě dovolte osobní otázku. Od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu jsem se na východě Ukrajiny pohyboval několik měsíců a vyplývá mi z toho jeden dotaz. Vy jste dnes v Česku a my máme tady v naší zemi historickou zkušenost po roce 1945 – říká se tomu nekontrolovaný, násilný odsun Němců. To byly desítky tisíc lidí, kteří žili na území nepřítele, hovořili jazykem nepřítele, ale velmi často nepřáteli nebyli. A já se chci zeptat, jak vy a vláda, která vám podléhá, zajistí, že se tento odsud nebude opakovat na v budoucnu osvobozeném Krymu a v Donbasu. Mám na mysli ty obyvatele Ukrajiny, kteří sice možná hovoří rusky, ale chtějí to, čemu se říká ruskij mir.“
Podle mě je naprosto vhodná a je správně, že mohla při tiskovce s prezidenty padnout. Dotazy od novinářů, i když jsou nepříjemné, patří do svobodného západního světa, kam Ukrajina směřuje. Zelenskyj je člověk, na kterého se pokusili opakovaně spáchat atentát a létají poblíž něj rakety. S něčím podobným si opravdu dovede poradit a nepotřebuje péči diskutérů na Twitteru.
Navíc je to otázka, která pálí západní novináře na Ukrajině od začátku války a je velmi složité se na ni přímo na místě ptát. Může za to třeba obava ze ztráty akreditace, kterou Ukrajina pro válečné reportéry vydává. Válčící stát se logicky snaží mít informace pod kontrolou a působení novinářů podmiňuje řadou pravidel. Třeba aby neukazovali nic, co by mohlo nepříteli prozradit polohu vojenské techniky.
4.
Povedlo se to. Možná pro někoho bylo při návštěvě moc patosu. Ale to holt k těmto akcím patří. Po dlouhé době Češi viděli perfektně zorganizovanou a důležitou diplomatickou událost. Česko už od začátku ruské agrese proti Ukrajině předvádí světovou diplomacii.
Jak na analýzu trendů pomocí ChatGPT
Předem bych chtěl upozornit, že situace na scéně sociálních sítí je velmi proměnlivá a pluginy pro ChatGPT mohou střídavě fungovat a nefungovat. Obzvláště dynamické je to u Twitteru.
V dnešním tipu vám ukážu, jak udělat medailonek twitterového profilu a získat základní statistiky.
Běžte do ChatGPT a aktivujte plugin twData. Pak položte dotaz. Já zvolil pro analýzu svůj osobní profil.
Řekni mi víc o twitterovém účtu @jakubzelenka
Zajímavé jsou informace o počtu seznamů, kam mě někdo zařadil.
To ale není vše. ChatGPT dokáže pomocí pluginu vytvořit i komplexnější profil a základní informace o obsahu na profilu.
V některých případech vám plugin vypíše i kontaktní údaje. V mém případě našel e-mail. Jindy vás odkáže na domovskou stránku blogu či redakce.
Co se týče Google Trendů, jde použít plugin s prostým názvem Now. Testoval jsem ho 7. 7., kdy v Česku vrcholila návštěva ukrajinského prezidenta Zelenského a připomínalo se upálení Jana Husa a příchod věrozvěstů.
Skvělé je, že Now přidává i odkazy na články, které se trendů přímo týkají. Dozvíte se tak širší kontext, ve kterém se událost odehrává.
Past Big Techu
Stále padáme do stejné pasti Big Techu. Meta se svým Threads nemá zájem stvořit starý dobrý Twitter. Vstřícnost, kterou technologičtí giganti vždy při spuštění nové služby projevují, má za cíl jen nalákat co nejvíce nových uživatelů. Poté Meta s téměř stoprocentní jistotou nekompromisně utáhne šrouby a větší dosahy příspěvků budou za peníze. Organický růst většiny profilů se zastaví a algoritmus začne nabízet obsah, který má udržet uživatele v aplikaci co nejdéle. Koneckonců to vidíme i na Twitteru, kde prostor válcují žabomyší války a vzájemné hejty znepřátelených skupin.
Pokud chcete být ve veřejném prostoru vidět, nakonec nebudete mít jinou možnost, než dát Threads šanci a do služby naskočit, dokud je čas, a zneužít současné vstřícnosti Mety.
Když začínal Facebook, lidé se přihlašovali ke skupinám jako Simpsonovi, Přátelé, Máme rádi metal a podobně. Tyhle stránky bez investice jediné koruny vyrostly do obřích komunit o desítkách tisíc uživatelů. Když Facebook růst těchto komunit omezil, autoři začali skupiny prodávat. Mezi kupujícími byla často i bulvární média, a tak se mezi příspěvky o Simpsonech občas objevila pikantní zpráva o nějaké té celebritě.