Mastodon

O mediálním příběhu Michlovy prověrky

O mediálním příběhu Michlovy prověrky

Vítám vás u pravidelného pondělního newsletteru Mimo agendu. Jako vždy začneme přehledem zajímavých informací, které vám možná unikly. Během kompletování newsletteru mě bohužel skolila nemoc, budu tedy trochu stručnější než jindy a v příštím čísle se to pokusím napravit. V placené části se chci věnovat tomu, jak se ve veřejném prostoru šířilo téma prověrky guvernéra České národní banky Aleše Michla.

🙏
Opět připomínám, že je možné na newsletter odpovědět. Můžete mi poslat zpětnou vazbu či tipy na témata a rozhovory. Také budu rád za jakékoliv sdílení newsletteru. Nechci být v newsfeedu Seznamu a spoléhat se v distribuci na technologické giganty. To je pro mě nezávislost.

Twitterový boost pro reportáže

Zástupce šéfredaktora Reflexu Martin Bartkovský našel skvělý formát pro reportáže z jinak nudných politických akcí. Pozornost na sebe strhnul glosami v rozsáhlých vláknech na Twitteru. Položil jsem mu čtyři otázky, abych zjistil, jak o svých glosách přemýšlí.

Proč jsi začal psát reportáže do dlouhých vláken na Twitteru?

Začalo to přímo v terénu. První vlákna byla z demonstrací Ladislava Vrabela a původně to měl být jen jeden ironický tweet o tom, co se na pódiu děje. Jenže s každým dalším řečníkem to bylo obskurnější a obskurnější, takže jsem to začal komentovat a vzniklo z toho vlákno.

Co tě inspirovalo?

Inspiroval mě Pavel Novotný, který takhle jednou ironicky komentoval pohřeb nějaké celebrity z vlastního auta, protože bulvár měl zakázaný vstup do kostela/krematoria a on si to vymýšlel. Pak mě inspirovala poslankyně STAN Bára Urbanová, která takhle komentovala obstrukce ve Sněmovně už někdy před rokem. A pak Robert Bakalář, geniální český sportovní komentátor, který dokázal na Tour de France 7 hodin komentovat mlhu.

Daří se ten zájem přenášet i na web Reflexu?

Daří, téměř každé vlákno se kopíruje na web, kde má své čtenáře. V rámci volební kampaně nám glosáře prezidentských debat přinesly na web poměrně velkou návštěvnost a lidem se to zalíbilo. Vzniklo loajální publikum, které vlákna konzumuje raději na webu jako online přenosy. A podle ohlasů to vylepšuje renomé časopisu a někteří lidé dali na základě glosářů tištěnému Reflexu „druhou šanci“.

Jaký máš tip pro lidi, kteří by chtěli začít s podobným formátem?

Musí vám to být přirozené, asi se to nedá úplně naučit. Buďte filtry, prosévejte informace a vykrystalizujte z nich to podstatné. Protože je to publicistika, nebojte se přidat vlastní názor a být ironičtí. Najděte si vlastní styl, jedna ku jedné to nefunguje. Já používám třeba popkulturní odkazy, které mi jsou blízké.


Seznam Zprávy šetří

Před měsícem Seznam Zprávy oznámily, že ukončí pětiletou spolupráci s Josefem Klímou a jeho týmem. Šetřit se bude ale, i co se týče externích autorů. „Aktuální ekonomická situace nahrává spíše tomu využívat primárně kmenové členy redakce,“ říká mluvčí Seznam.cz Aneta Kapuciánová. Podle informací Mimo agendy se přerušila spolupráce s lidmi, kteří píšou politické komentáře i kulturu.

Seznam Zprávy patří mezi největší a nejúspěšnější médium v zemi. To, že šetří, ukazuje aktuální situaci na trhu, která není vůbec dobrá. V předchozím newsletteru jsem popisoval například problémy vydavatelství Economia. Ekonomický tlak se přenášel i na kvalitu obsahu, a tak rezignoval šéfredaktor Aktuálně.cz a nejistá je situace i v Respektu. V nejbližší době můžeme očekávat odchody několika výrazných jmen z vydavatelství.


Psal jsem pro E15

Marek Prchal: Vůči emocím nemá šanci nikdo - E15.cz
Deset let komunikoval jménem Andreje Babiše s miliony voličů skrze sociální sítě. Marek Prchal je jednou z nejviditelnějších postav nedávných dějin české politiky.

Telegraficky:


Roztleskání Michlovy prověrky