Jakub Zelenka - Mimo agendu

Přední zpravodajské servery na Slovensku si najaly krotitele trollů. Posoudíme desítky tisíc komentářů za den, říká manažer projektu Tóth a nastiňuje expanzi projektu do Česka

7/18/2022, 5:00:00 AM


Po ruském útoku na Ukrajinu diskuze pod příspěvky zpravodajských serverů zhrubly a zaplavily je anonymní účty trollů. Ty kromě nadávek a výhrůžek šíří také odkazy na dezinformace s proruským narativem, které mají za cíl rozmlžovat pravdu o válečných zločinech spáchaných Putinovou armádou. Například sedm z deseti nejsdílenějších příspěvků o masakru v Buči na slovenském Facebooku mělo proruský narativ. V Česku to bylo pět z deseti.

V Bratislavě se proti tomuto fenoménu rozhodla bojovat PR agentura Katedra Komunikácie, která postavila projekt Elfové. Něco podobného známe i v Česku. Dobrovolníci se ve svém volném čase snaží v diskuzích dezinformace vyvracet a sdílejí relevantní zdroje. 

Slovenský projekt Elfové funguje trošku jinak. Katedra Komunikácie navázala partnerství s předními zpravodajskými servery a těm napřímo pomáhá kontrolovat diskuze. Mezi klienty patří například SME, Aktuality.sk čiRefresher. 

Za den Elfové pod agenturou Katedra Komunikácie zkontrolují desítky tisíc komentářů. Systém pro skrývání a blokování nevhodných příspěvků přitom kopírují od samotného Facebooku, který svá pravidla nevymáhá. Falešné účty elfové blokují a vulgární příspěvky skrývají. Přitom ponechávají absolutní svobodu pro jakýkoliv politický názor, pokud je slušně formulován.

Jak elfové fungují a jaké to je několik hodin procházet toxické diskuze, jsem se zeptal Gabriela Tótha z Katedry Komunikácie, který projekt koordinuje. 

V rozhovoru se dozvíte:

  • Jak vám je po kontrole 1500 příspěvků v toxické diskuzi, když na posuzování komentáře máte maximálně 15 sekund.
  • Proč nelze chápat podobnou službu jako cenzuru.
  • Některým zpravodajským serverům klesl kvůli moderaci diskuzí dosah na sociálních sítích. Proč jsou klienti přesto spokojení?
  • Měl by podobně moderovat diskuze Facebook? 

Jak se cítíte, když jako elf na směně strávíte hodiny procházením toxických diskuzí na sociálních sítích? Mně kolikrát stačí jen příspěvky na mé zdi a musím se jít projít naštvaně ven. Váš tým se podle dat věnuje moderacím 12 až 14 hodin denně a za tu dobu projdete tisíce příspěvků. 


Obsah pro předplatitele


Tento článek je pouze pro předplatitele

Předplaťte si nebo se přihlaste

Cena od 119 CZK měsíčně

Ne, přátelé, tady žádný otevřený text není.


Po ruském útoku na Ukrajinu diskuze pod příspěvky zpravodajských serverů zhrubly a zaplavily je anonymní účty trollů. Ty kromě nadávek a výhrůžek šíří také odkazy na dezinformace s proruským narativem, které mají za cíl rozmlžovat pravdu o válečných zločinech spáchaných Putinovou armádou.