Mastodon

Politické zisky a Čína

Politické zisky a Čína
Generováno Midjourney

Zdravím vás u dalšího newsletteru. V dnešním vydání naleznete:

  • Čeští politici zvolili TikTok. Tahle čínská společnost vyhrává, protože ji nelze ignorovat.
  • Proč jsem přestal věřit v paywall?

TikTok vyhrál

Můj kolega z E15 Filip Zelenka (pouze shoda jmen) upozornil, že Starostové vstoupili na TikTok. Při dotazování ostatních stran zjistil, že podobný krok zvažuje ještě ODS. Za oceánem zase tuhle čínskou síť začal využívat kvůli blížícím se volbám i americký prezident Joe Biden. Jinými slovy čínská společnost ByteDance, která za sociální sítí stojí, vyhrála. Dostalo se jí požehnání od politických špiček, které uznaly, že bez TikToku to dneska v kampani moc nepůjde.

Bezpečnostní hrozba plná voličů. Starostové vstoupili na čínský TikTok
Čínská sociální síť TikTok byla dlouhou dobu politickými stranami vládní koalice přehlíženou platformou pro komunikaci s voliči, nyní toto pravidlo změnilo vládní hnutí Starostů. Snaží se tak dohnat náskok, kteří na populární platformě mají v současné době opoziční politici. Starostové se chtějí na TikToku například věnovat také kybernetické bezpečnosti, ostatní strany se prozatím od čínské soticální sítě distancují, navzdory tomu, že někteří jejich členové na ní působí.

Nejsou tam už jenom mladí lidé, i když dominují – stále častěji u TikToku tráví čas i starší ročníky a třeba Netflix tuhle síť považuje za jednoho ze svých největších konkurentů. Čas člověka nepřifouknete a hodina věnovaná zábavě na TikToku bude chybět i u jiných služeb.

TikTok si dokázal tuhle pozici vydobýt i přes neustálé varování před čínskou hrozbou i škodlivostí příliš agresivních algoritmů. Po vzoru rčení chléb a hry dostal lid v podobě TikToku své hry, i když si bezpečnostní komunita musí rvát vlasy obavami, co by vliv TikToku na politiku mohl způsobit. Jak funguje algoritmus této sítě, nevíme a hlavní konkurent v podobě Mety (Facebook, Instagram) se netají tím, že média a politiku už na svých platformách nechce. Tím v tomhle segmentu mimo jiné posiluje i vliv TikToku a dalších platforem jako třeba X.

V Česku před TikTokem varoval NÚKIB jako před bezpečnostní hrozbou. V reakci na to ho začala stahovat z telefonů média, úřady a firmy. Politik by ideálně tuhle aplikaci vůbec neměl mít na osobním ani pracovním telefonu. O tom vládním ani nemluvě.

Je to v některých ohledech dost šílená situace, že se bojíte aplikace natolik, že si ji nenainstalujete na telefon, ale zároveň ji nemůžete ignorovat. Média kvůli relevanci a oslovení dalšího publika a politici kvůli kampani. Ti vládní zjistili, že TikTok velmi slušně šlape Andreji Babišovi, což se pomalu může projevovat i na větší inklinaci mladých k hnutí ANO. Čísla zatím nejsou tak podrobná, abychom to mohli říct jednoznačně. Pak je na TikToku velmi úspěšný i Tomio Okamura, jenž dokáže oslovit lidi, kteří se tradičním médiím ze zásady vyhýbají.

Řada TikTokerů mi říkala, že tahle síť má velký problém s novinářským obsahem – prostě tam není. To je i jeden z efektů onoho varování NÚKIBu, kdy ve stylu brzda–plyn novináři přistoupili k TikToku poněkud bez konceptu.

Osobně jsem si vyzkoušel, že o novinářský obsah na TikToku zájem je. Někdy ale novináři musí postupovat chytřeji, a ne jen mluvit o tom, že někde vydali nějaký text. Není potřeba ani bavit a tancovat, jak si někteří lidé myslí. To, že se na TikToku převážně tancuje, je mýtus, který se tu drží roky. Pro média je zajímavé krátká videa pojmout tak, aby pro lidi byla prakticky užitečná. Technologický magazín může zpracovat návod k softwaru či triky pro ovládání iPhonu. Investigativní server zase popsat základy ochrany před kyberútoky. TikTok totiž neslouží pouze k zábavě, ale i učení. Pokud chcete třeba minutový návod na opravení kohoutku, nejspíše pro vás bude výhodnější jít na tuhle čínskou síť a „vygooglit“ to právě tam.

Co jsem slyšel poslední drby, tak se na TikTok pomalu začínají vracet i tradiční média včetně těch veřejnoprávních – koketuje s tím třeba Rozhlas.

Pro západní společnost má v sobě příběh s TikTokem i zajímavé poučení. I přes zjevná rizika nikdo neměl koule ho zakázat, a tak jsme se dostali do momentu, kdy lidé službu tak milují, že se k nim západní politici přidali pro své politické zisky. Přitom tahle „měkká válka“ s Čínou je postavená strašně disproporčně. Peking západní sociální sítě a jejich nečitelné algoritmy na svém území nechce a nepustí je tam. Vliv skrze sociální sítě a internetové platformy jde zatím jen jedním směrem – z Číny na Západ, a nejspíše se to příští roky nezmění. Nehledě na to, že se kolem TikToku točí i hodně peněz z inzerce, a tak ten tlak na zachování TikToku může přicházet i ze soukromého sektoru.

P. S.: TikTok je podle mě riziko, ale určitě bych z různých hrozeb nevyviňoval ani společnosti jako Meta či X. Meta prodávala data do Ruska i Číny a X je ochotné cenzurovat i nepohodlné disidenty v totalitních režimech. Je důležité si tohle neustále připomínat.

Proč jsem přestal věřit v paywall?