Obranou u soudu může být i potrava pro reakční kanály
Vítám vás u pravidelného pondělního newsletteru Mimo agendu. Tento týden se událo hodně. Asi nejvíce sledovaný byl soud s bývalým poslancem TOP 09 Dominikem Ferim. Jednalo se o velkou zkušenost i pro média, protože se za pochodu musela vypořádat s taktikou obžalovaného zveřejňovat jména žen, které kvůli jeho jednání šly na policii. Pár poznámek k případu najdete v placené části newsletteru.
Tradičně ale začneme postřehy mimo agendu. Uvědomil jsem si, že jsem ještě nikdy nezačal kulturním tipem. Pokud budete chtít na newsletter reagovat, stačí na e-mail odpovědět. Budu rád za jakékoli tipy, podněty a komentáře.
Tak jdeme na to!
Když sociální sítě byly ještě v pořádku
Facebook se v Česku objevil v době, kdy jsem byl ještě na střední. Zažil jsem přes něj organizování prvních větších párty i první rande. Posílali jsme si písničky, vtipná videa a na zdi se objevovaly jen příspěvky od přátel. Rozhodně to nebylo jako dnes, kdy už facebookové statusy téměř nikdo nepublikuje. A pokud ano, zapadnou kvůli agresivnímu algoritmu a reklamám. (Ten první odstavec zněl boomersky, co?)
Hra Emily is Away <3 je simulátor Facebooku v jeho zlatém věku. A zároveň ve zlatém věku většiny z nás, protože jsme byli mladší a bezstarostnější. Nostalgie v tomhle případě hraje velkou roli, a pokud se vám hra trefí i do hudebního vkusu, zažijete autentický výlet časem. Hlavně si ale uvědomíte, jak nás dnes sociální sítě, které dřív lidi propojovaly, rozdělují a z řady důvodů štvou. Třeba tím, že jsou jedním velkým reklamním letákem. Polarizační algoritmy nám zase naprosto záměrně servírují příspěvky, které nás mají popudit.
Jak se to hraje? Jde o adventuru, která se odehrává jen ve vašem prohlížeči. Píšete si s virtuálními přáteli a ti vás občas postaví před důležitou volbu. Hra simuluje, jak před 15 lety vypadal internet včetně YouTube.
Hru vytvořil nezávislý vývojář Kyle Seeley. Jeho předchozí titul Emily is Away Too simuloval dobu, kdy jsme všichni používali messengery typu ICQ. (Tuhle aplikaci kromě Česka a Izraele tehdy svět ignoroval. Proto simulované prostředí aplikace vypadá jako AOL.)
Pokud vás tahle cesta časem zaujala, hru jde pořídit na Steamu za pár euro.
Psal jsem pro E15:
Feri se rozhodl hájit za každou cenu a vyslal nebezpečný signál obětem sexuálního násilí
Škola pro youtubery láká na vilu i limuzínu. Projekt se rozjel díky penězům pro autisty
Zoufalý boj vlády s dezinformacemi
Skončil Michal Klíma – zmocněnec pro oblast médií a dezinformací. Ve funkci vydržel ani ne rok a jeho práce byla velké fiasko. Stejně jako minulá vláda i ta současná promarnila příležitost něco s nebezpečným fenoménem dezinformací skutečně udělat. V době, kdy v Evropě vypukla válka kvůli agresi Ruska proti Ukrajině, je to smutná vizitka. Hlavně v kontrastu s tím, že v dalších ohledech, třeba dodávce zbraní a podpoře Ukrajiny, je vláda excelentní. Na domácí půdě jí ale řada věcí prostě nefunguje.
Klíma řadu lidí vyděsil paskvilními návrhy, které kritizovala odborná veřejnost. Nedokázal moc vysvětlit, co vlastně dělá a kam až budou sahat pravomoci jeho úřadu. Na začátku války například akčně zablokoval vlivné dezinformační weby. Jenže chyběla legalizace tohoto postupu, kterou stát nemám doteď.
Pak začal vznikat plán proti dezinformacím, který Klímův úřad odmítal ukázat. Komunikace kolem přípravy velmi citlivého dokumentu byla nešťastná a lidi oprávněně znervózňovala. Úřad vlády jeho odhalení odmítl například z toho důvodu, že by veřejnost údajně nebyla schopná interpretovat v něm vyslovené názory odborníků. Jak ale upozornil iRozhlas, žádný odborník v dokumentu citován přímo není.
Vše nakonec skončilo výrokem premiéra Petra Fialy (ODS), že celá tahle záležitost byla vlastně zbytečná. „Dospěli jsme k závěru, že žádný další akční plán nepotřebujeme, protože existuje národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou schválila už minulá vláda,“ řekl Fiala pro Deník.cz.
Plán se podle Unie vydavatelů nevypřádal ani s naprostým základem, a to je definice dezinformace. „Není zřejmé, co se za tímto širokým pojmem pro potřeby Akčního plánu skrývá. Tímto nedostatkem vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, kvůli čemuž vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice,“ psala Unie.
Lidé z bezpečnostní komunity se podivovali i tomu, že Klíma nikdy nepožádal o vyšší bezpečnostní prověrku. Skončil u nejnižšího stupně „vyhrazené“ s odůvodněním, že vyšší nepotřebuje. Jenže stát při přípravě strategické, či přímo krizové komunikace může pracovat i s informacemi, které jsou nějak klasifikované – třeba těmi od tajných služeb. Klíma by se s nimi nemohl jako zmocněnec vůbec seznámit.
Klíma si také pletl strategickou komunikaci s propagací vlády. Kampaň První rok vlády vytvářela zkratky bez kontextu. Například heslo „Covid bez lockdownů“ ignoruje kontext, kdy byla podstatná část populace proočkována.
Místo tohoto chaotického experimentu mohla vláda v boji s dezinformacemi například zvýšit koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. V době, kdy potřebujeme kvalitní média svázaná přísným etickým kodexem, jsme svědky jejich skomírání. Obě instituce budou muset propouštět. V době vysoké inflace je tlak na jejich rozpočet vyšší než kdy dříve. Poplatky se naposledy zvyšovaly v roce 2008, a jejich hodnota tak klesla o 36 % k roku 2022 a o 58 % k roku 2023! Reálná hodnota koncesionářských poplatků je nyní 86 korun.
Nízké platy v ČT a ČRo pro začínající novináře přestávají být konkurenceschopné. Je důležité si uvědomit, že tyto velké instituce jsou nejen příkladem dobré novinářské práce, ale i místem, kde se objevují a učí nové mediální talenty. Ty si už od začátku vštěpují přísné postupy práce s informacemi. Tito lidé nemusí v médiích zůstat, ale návyky a postupy si ponesou dál do dalších profesí a institucí.
Oslabit média veřejné služby by byla pro vládu Petra Fialy špatná vizitka. Dnešní doba je složitější v tom, že vniká řada hybridních mediálních projektů. Například Info.cz nově spustilo rozhovory s ministryní obrany Janou Černochovou a má i pořad Dycky Praha!, kde se baví komunální politici ODS. Vznikají ostrůvky nekritického prostoru pro politiky. Příkladem je dále Forum 24, které vytvářelo předvolební noviny otevřeně ve prospěch jednoho z politických kandidátů.
U dezinformací ještě zůstaneme, protože jedna z hlavních postav konspirační scény si našla práci u kontroverzního rapera v jeho projektu, který láká na zbohatnutí…
Konec světového řádu s Markusem Revoltou