Mastodon

Novináři si neumí říct o peníze

Novináři si neumí říct o peníze
Generováno Midjourney

Zdravím vás u pravidelného newsletteru Mimo agendu. Dneska si můžete přečíst:

  • Proč jsem zatím nepodpořil Respekt? Média neumí pořádat sbírky na své projekty.
  • Novináři by teď „cirkus“ Feri neměli opouštět, jak vyzývala jedna organizace. Musíme pochopit, jak probíhalo krytí VIP osobnosti.
  • Život s migrénou vás nemusí dostat mimo společnost (Pro předplatitele)

Kvůli tomuhle jsem Respekt nepodpořil

Omlouvám se za lehce bulvární mezititulek, ale nemohl jsem si pomoci. S přítelkyní jsme dlouholetí předplatitelé Respektu a fandíme mu, aby se mu osamostatnění povedlo. Na to mimo jiné týdeník vybírá 5 milionů, ale jak to u crowdfundingu bývá, nejspíše doufá v trochu vyšší částku, protože provoz redakce média jako Respekt je velmi nákladný.

Bohužel jsem nemohl přispět, protože nebylo reálně za co. Předplatné už máme a hrneček se zápisníkem za tisícovku nepotřebuji. Jestli by se v něčem tradiční média měla inspirovat od tvůrců nové doby, jsou to některé prvky navazování vztahu s komunitou. Crowdfunding Respektu zatím nevyužil potenciál, který tato značka má, a je to velká škoda, protože se kvůli tomu připravují o nemalé peníze.

Inspiraci přitom lze najít všude kolem. Stačí si na pár hodin sednout a vymyslet zajímavé odměny a spolupráce, které by lidi motivovaly. Proč nemohu koupit třeba vstupenku do Dejvického divadla s tím, že část výtěžku z jednoho představení bude věnována na chod Respektu?

Proč nemohu za 50 tisíc koupit karikaturu svého obličeje či zarámovanou falešnou titulku?

Proč nemohu jít na večeři s Erikem Taberym či na přednášku Silvie Lauder o feminismu?

Místo toho si mám koupit další předplatné, které už mám. Mohu samozřejmě poslat i náhodnou částku, tuhle možnost Respekt také nabízí. Položka by ale měla svítit trochu výše a nepůsobit tak abstraktně. Běžně se používá slovní spojení jako „Pozvi redakci na kafe“ a tak podobně. Zní to jako detaily, ale i správné pojmenování tlačítka může člověka motivovat. Pod „kafem pro redakci“ si zkrátka představíte nějaký příběh a příjemný společenský rituál, který vás může pošťouchnout vytáhnout kreditku.

Podobné zmatky jsem viděl i u oslav pěti let Deníku N. Redakce vybírala peníze na výroční knihu. Oslava tak úspěšného média ale mohla přijít také třeba s novou kolekcí fanouškovských předmětů s unikátním designem. Je běžnou praxí, že se na to najmou designéři a vytvoří se hezká limitovaná edice, která slouží jako upomínkový předmět k významnému datu.

Pokud se to povede, tak v neposlední řadě je to i dobrá reklama na ulici. Tohle se podařilo třeba A2larmu. Na určitých místech často vidím jejich trička, čepice, plátěné tašky. Ty s Deníkem N jsem bohužel neviděl, i když si takových věcí velmi intenzivně všímám, což je bohužel způsobeno deformací z povolání.

Věřím, že Respekt stejně jako Deník N cílovou částku vybere. Zvolil si ale bohužel trochu línou cestu, za kterou (pokud nedojde ke změně) nic moc nezůstane. Strašně rád bych se jednou podíval na nějaký ikonický předmět a řekl si: „To jsem si koupil, když se před 10 lety Respekt osamostatňoval! A jsem hrdý, že jsem je podpořil a byl u toho.“

Tohle sběratelství a upevňování emočních vazeb znají youtubeři roky. V tomhle ohledu by se rozhodně měla tradiční média inspirovat. Přistoupit i k tak nepříjemné a frustrující věci jako výběr peněz trochu hravě. Koneckonců i vyvolávač na aukci často zavtipkuje, aby v náporu emocí někdo přihodil vyšší částku.

Každopádně držím Respektu palce! A těším se na odměny, které po přečtení tohoto článku určitě přidají a donutí mě opravdu vytáhnout kreditku :).

Podpořit Respekt můžete tady:

Respekt se vydává na samostatnou cestu • RESPEKT

Odkaz na crowdfunding Respektu

Cirkus Feri

Spolek Pod svícnem, který vede osvětové kampaně o sexuálním násilí, po rozsudku s Ferim zveřejnil vyjádření: „Opusťme medializovanou kauzu Dominika Feriho (ač chápeme důvody) a mysleme na další hrdin(k)y, jež se stali oběťmi domácího a sexualizovanýho násilí. Ti a ty nás budou potřebovat jako společnost nejvíce.“

Zdroj: X

Přijde mi to poměrně neuctivé k obětem, které byly v případu Dominika Feriho ve velmi znevýhodněné pozici. Jako by se zapomnělo, že vystoupily proti člověku, který měl jeden z nejsledovanějších účtů na Instagramu v Česku a také poslaneckou imunitu. To velmi ztěžovalo jejich možnosti se domoci spravedlnosti.

Nehledě na to, že Feri celou dobu proti těm ženám využíval svůj mediální vliv, což jsme mimo jiné viděli u soudu, kdy prozradil jména několika obětí a neváhal před médii manipulovat s fakty. Spolek Pod svícnem proces nazval cirkusem, ale cirkus z něj dělal právě poslanec, a ne ženy, které rozhodně netoužily po tom, aby unikala na veřejnost jejich jména a citlivé informace, které exposlanec prozrazoval. Feriho oběti kvůli tomu také potřebují zastání společnosti, možná dokonce i více než u jiných kauz. Není důvod je řadit do jiné kategorie, jako to udělal spolek Pod svícnem.

Pokud se podíváme do zahraničí, rozsudky práce novinářů v takto velkých případech nekončí. Spíše naopak. Ne kvůli tomu, aby vytěžili z kauzy další kliky a lajky, ale aby popsali, proč k něčemu takovému mohlo dojít a jaký je skutečný rozsah celé kauzy. Mohu doporučit vynikající knihu Klub, která se těmito otázkami velmi detailně zabývá a ukazuje, jak fungovalo vzájemné krytí u VIP osobností.

Přestat se tomu teď věnovat by bylo novinářským selháním a ochudilo by to naši společnost o diskuzi, jak bylo vůbec možné, že se na Feriho chování nepřišlo dříve, a jak během procesu fungovaly instituce.

Ironií je i fakt, že zástupci Pod svícnem po tomto apelu dali několik rozhovorů o kauze Feri do různých médií a dostaly třeba i více pozornosti než zmocněnkyně, která ženy proti Ferimu zastupovala a je tak s případem lépe seznámená. Zástupci Pod svícnem nemuseli v médiích interpretovat pocity žen, s nimiž nejsou v kontaktu a neví tudíž, jak se cítí.

Problematické je i to, že jako mluvčí spolku vystupuje politička, jejíž strana je ve vládě v koalici s domovskou politickou stranou Dominika Feriho. Případ mohl okomentovat někdo, kdo není v politickém střetu zájmů. A to obzvláště, pokud je jeho agendou vyzývat k mediálnímu upozaďování takto politicky citlivého případu.

Život s migrénou vás nemusí dostat mimo společnost