Mastodon

Dobré úmysly nestačí

Dobré úmysly nestačí
Generováno Midjourney

Zdravím vás u pravidelného newsletteru Mimo agendu. Dneska si můžete přečíst:

  • Zapliavaný klub v ohrožení. Bandcamp má problémy a byla by škoda, kdyby tohle skvělé internetové místo umřelo.
  • Politici ve svých vyjádření zdivočeli. Hloupý výrok zůstane hloupým, i když bojuje za ušlechtilou věc.

Zaplivaný klub v ohrožení

V hudebním světě je oáza, kde umělci nemusí bojovat s algoritmy a mohou prodávat svá alba za solidní podíly ze zisku. Jmenuje se Bandcamp a jde úplně jinou cestou než Spotify či Apple Music. Od svého založení v roce 2007 se stal domovem řady nezávislých hudebníků a opravdu silné komunity posluchačů.

Tenhle roky budovaný ekosystém je ale bohužel v ohrožení. V roce 2022 koupil Bandcamp Epic Games, aby je vzápětí prodal společnosti Songtradr. Spolu s tím přišla zdrcující zpráva, že v projektu končí polovina zaměstnanců. Vlastníci to odůvodnili tím, že Bandcamp nefungoval efektivně. Zpráva z roku 2021 před změnou majitele hovořila o tom, že firma byla zisková. Co se stalo potom, zatím netušíme. Víme jen, že Epic sám je ve finančních problémech a propouští obrovské množství lidí kvůli naddimenzování řady projektů a chybné strategii.

Vraťme se ale k Bandcampu, který nesmíme vnímat pouze jako databázi hudby a e-shop alb. Součástí projektu je i hudební magazín, kde se editoři mohou prohrabovat klenoty ve velmi silné databázi nezávislé hudby. Nedozvíte se tam sice tolik detailů o Taylor Swift jako v bulváru, ale máte prst na tepu úplně nejnovějších alternativních vln, které se mohou transformovat v celosvětový trend a ze zatím neznámých hudebníků udělat legendy.

Editoři vám na Bandcampu připravují servis třeba o vaporwave, dungeon synth či indonéském popu. (Ano, o těch věcech, o nichž stejně jako autor tohoto textu nejspíše nic moc nevíte.) Ve světě, v němž vám mainstreamovou hudbu doručuje algoritmus Spotify a Apple Music, je tak Bandcamp skutečným rájem objevování, kde vás na důležitá alba a songy upozorňují skuteční lidé s erudicí.

Může to znít jako staromilský přístup jak z minulého století, ale právě tohle komunita na projektu nejvíce oceňuje. Otázkou tedy je, zda Epic Games a později nový vlastník Songtradr vůbec pochopili, co koupili a v čem tkví třpyt služby. Bandcamp není nové Spotify, ale něco jako legendární a možná trochu zaplivaný klub, kde možná poprvé uslyšíte nového Boba Dylana či Beatles.

Vyděšení jsou i někteří umělci. Není už moc míst, kde můžete prodávat svá alba, říct si za ně slušnou cenu a dostat spravedlivý podíl, a ne jen promile centíků za mnoho přehrání přes Spotify. Možná namítnete, že dnes už si platební bránu může vytvořit každý, ale u Bandcampu jde o tu gravitaci a propojení se zbytkem světa hudby. To jednotlivec nevytvoří.

Streamování obecně udělalo v ekonomice kultury solidní paseku. Netýká se to jen hudby, ale i her a filmů. I když jsou „produkty“ dostupnější, umělci mají čím dál větší problém přežít kvůli příšerně nastaveným podmínkám. Neobvyklé není ani to, že se slavný hudebník po několikaročním turné vrátí domů na pokraji krachu. Je to smutný paradox dnešní doby.

Právě kvůli udržitelnosti se o Bandcamp vyplatí bojovat a zajistit tím spravedlivé místo pro hodně specifickou hudbu, ale i editory, kteří se kompostem – z něhož může něco vyklíčit – prohrabovali a upozorňovali nás na skvělá díla.

Obecně (nejen) v dnešní době platí, že nepohodlí někdy směřuje morálnější cestou. Chcete podpořit umělce, kupte jeho album. Líbí se vám film, kupte si kopii. Běžte do divadla. Znám příběhy několika umělců z Bandcampu, kteří se rozhodli se upřednostnit princip před lákadlem nových platforem, a za to si jich velmi vážím. Koneckonců můj kamarád Mates s uměleckým jménem Mates von Lunapark má na Bandcampu celou diskografii. Můžete si ho poslechnout a podpořit třeba na tomto odkazu.

Divoká diplomacie

K situaci na Ukrajině i v Izraeli česká vláda i diplomacie přistoupila skvěle. Její hlas dokonce rezonoval celým svobodným světem, což na středně velkou zemi není vůbec špatné. Bohužel tyto snahy často sabotují opravdu hloupé a neprofesionální výroky našich politických špiček. Hloupý výrok podporující dobrou věc stále zůstává jen hloupým výrokem a bohužel si některé nezadají ani s výroky třeba SPD o tom, že je možné s Putinem vyjednat mír.