📬 Newsletter: Boj o manželství pro všechny + král junk news
Vítám vás u prvního prázdninového vydání newsletteru Mimo agendu.
I. ODS a KDU-ČSL zabíjí manželstvím pro všechny svou budoucnost
II. Kam migrovat z Twitteru
III. Český král junk news
IV. Bacha na Drblettery
✨ Opět připomínám, že je možné na newsletter odpovědět! Můžete mi poslat zpětnou vazbu, či tipy na témata a rozhovory. 📩 Také budu rád za jakékoliv sdílení. 🔄 Newsletter Mimo agendu je financován pouze komunitou z předplatného. Pokud vás má práce baví, budu vděčný za vaši podporu. 🙏
ODS a KDU-ČSL zabíjí manželstvím pro všechny svou budoucnost
Ke schvalování manželství pro všechny napíšu jen pár bodových poznámek a postřehů, protože řada kolegů shrnula celý příběh.
ODS a KDU-ČSL hazardují se svou budoucností
Stačí se podívat na výsledky hlasování.
(ANO v tomto hlasování znamená NE pro manželství pro všechny.)
ODS a KDU-ČSL hlasovaly podobně jako SPD. Dokonce i ANO – strana jednoho muže – působí jako partaj lidí s různými názory, a ne jako šedý ideologický blok. Konzervativní TOP 09 dokázala předsudky překonat a manželství pro všechny podpořila.
To mimo jiné ODS a KDU-ČSL vlepilo další facku, protože konzervativní ideologie nemusí být v této otázce neprostupnou překážkou. Mimo jiné i v Německu, kde dlouhou dobu vládlo CDU, narovnání práv pro LGBT+ komunitu šlo. Kancléřka Angela Merkelová tehdy vyzvala své poslance, aby hlasovali podle svého svědomí a nikoli podle stranických not. Sama (Merkelová tehdy hlasovala proti.) Návrh přesto prošel.
ODS a KDU-ČSL (a s tím asi i Spolu) si zadělává na problémy u mladších ročníků. Generace mileniálů a generace Z se dostávají do pracovního procesu a už pomalu nahrazují generace svých rodičů. Stávají se tedy nejvlivnějšími skupinami. Tyto dvě strany jejich podporu podobnými projevy kulturních válek mohou ztratit.
ODS a KDU-ČSL tenhle boj nemohou vyhrát, mohou jen s SPD brzdit a ubližovat poměrně početné skupině lidí, která jim to dlouhou chvíli nezapomene. Navíc to kontrastuje s rétorikou, kterou mají strany na diplomatické půdě o svobodě a lidských právech. Západní Evropa lidská práva narovnává, opakem je Ruská federace, která už roky vede tažení proti sexuálním menšinám. Bohužel jsou někteří poslanci našich demokratických stran blíže k té ruské rétorice, což jsme viděli i při projevech na půdě sněmovny.
Proti Kremlu
Už roky jsme svědky ruské agrese a velké záplavě dezinformačních kampaní s linkami na Kreml. LGBT+ je jedním s ústředních témat ruských lží. Útočníci se snaží vyvolat dojem, že kvůli přiznání právům sexuálním menšinám se zhroutí civilizace a vyvolávají tak proti LGBT+ agresi. Když dojde k narovnání práv, tak Kremlu vyrazíme klacek z ruky. Lidé totiž uvidí, že se nic hrozného nestane a země bude fungovat bez problémů dál. Navíc bude šance se soustředit na nová témata: Třeba transformace energetiky a krocení státního dluhu.
Nad něčím, co chce většina Čechů jsme dohadováním ztratili už příliš mnoho energie a času.
Zastánci manželství pro všechny bohužel nemají vyhráno:
Sněmovnou bylo posunutí dvou norem do druhého čtení:
· Manželství pro všechny
· Manželství jako ústavně chráněný svazek pouze muže a ženy
Jsou to návrhy, které jdou přímo proti sobě a je absurdní, že odpůrci manželství pro všechny chtějí sahat přímo do ústavy, která by se měla měnit opravdu jen výjimečně. Kdyby k tomu došlo, bohužel bychom se všichni stali rukojmím konzervativní a ultranáboženské menšiny.
LGBT+ novináři
Poválečná novinařina na západě má dlouhou tradici bojovat za lidská práva. Pokud se považujeme za západ, nemělo by nás vyděsit, že v redakcích pracují i gayové a lesby. Je fér se v rozhodujících momentech přihlásit ke svým právům a sdílet svůj přiběh. Není to o nic větší aktivismus, než když noviny bojují za nižší DPH na papír. Myslím na všechny kolegy, kteří kvůli svému coming outu musí čelit dosti nevybíravým urážkám. Většina z nich totiž patří k těm nejtalentovanějším lidem v oboru.
Kam migrovat z Twitteru
Elon Musk a jeho Twitter omezil počet tweetů, které si můžete zobrazit. To nastartovalo další vlnu úprků z této platformy. Kam ale jít? Kde tvořit? Kde budovat a spravovat komunitu?
Hodně lidí vám asi řekne Mastodon. Je to takový svobodný Twitteru a vypadá dost podobně. Ani velký hype z předchozích měsíců nedokázal tuto platformu na něco velkého a dynamicky rostoucího. Komunita se sice zvětšila o pár milionů, ale oproti Metě i Twitteru se jedná o malou skupinu nadšenců. Řada lidí po prvních vlnách migrace už navíc není na této síti moc aktivní. Možná se teď zájem zase zvýší, ale jistě brzy opadne.
Nyní bych doporučil pokukovat po těchto třech platformách, pokud stále preferujete textové zprávy.
Telegram – Naleznete tam už docela dost velkých médií jako Bloomberg, The New York Times i celou řadu osobních účtů. Například Filip Horký na této platformě odvádí skvělou práci.
Substack – Na této platformě dnes není problém vytvořit českou komunitu o tisících uživatelí. Zásah je navíc větší než u Twitteru. Platforma se také v budoucnu více zaměří na mikroblogování, jaké známe u Twitteru.
Discord – Asi nejlepší způsob, jak hravě a komplexně spravovat početnější komunitu.
Hodně se mluví o Bluesky od zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Platforma je zatím na pozvánky a je otázka, zda nepropásla svůj moment. Konkurenci Twitteru vytváří i Meta (Facebook, Instagram). Všechny tihle technologičtí giganti tuší, že jedna z mála věcí, které drží uživatele u Twitteru je fakt, že prostě neexistuje 100 % přijatelná alternativa.
Až se budete vrhat na novou platformu, tak prosím nezapomínejte, jak největší sociální sítě po čase dopadly. Došlo k tvrdému omezení dosahu příspěvků a růstu profilů + monetizaci. Nikdy nevsázejte všechny karty jen na jednu platformu, poud chcete být vidět. Jeden z důvodů, proč buduji newsletter na svobodné platformě je, že chci mít nad platformou maximální kontrolu. Budovat něco od nuly je těžké a trvá to dlouho, osobně věřím, že se investice vyplatí.
Kdyby vás zajímal systém, na kterém newsletter provozuji, tak se jedná o Ghost.org.
Dodatek k tématu o Twitteru a novinářích.
Proč má Respekt a Aktuálně.cz zlatý odznáček?
Respekt a Aktuálně.cz jsou jedinými médii, které mají na Twitteru zlatou ověřovací fajfku. Podle ceníku by měl tento druh prémiových služeb stát 26500 Kč měsíčně, což je pomalu plat juniorního redaktora. Nakonec vyšlo najevo, že Respekt ani Aktuálně.cz částku 26500 neplatí.
Respektu fajfka zůstala z nějakého předchozího ověřování. Něco podobného se stalo i mě s modrou fajfkou, protože jsem měl ověřený profil ještě před zavedením předplatného. Neměl jsem ale přístup k žádným prémiovým funkcím jako editaci Tweetů či zveřejňování delších příspěvků.
V případě Aktuálně.cz je situace trochu jiná:
26.500 Kč měsíčně skutečně neplatíme. Před několika dny jsme s podporou Twitteru řešili, proč nám ještě nedali modrý odznáček, když jsme si ho zaplatili (cca 1.900 Kč ročně). Odpověď zněla, že zatím u firem, které na reklamě utratí více než zhruba 1000 USD nechávají zlatý odznáček – čili až Aktuálně.cz doběhne doba, kdy započítají oněch 1000 USD na reklamách, přepíšou.
Šéfredaktor Pavel Švec
Jak nahradit twitterového novináře
Některé články na zpravodajských serverech či bulváru jsou jen poskládáním několika tweetů pod sebe. Občas se to načechrá pár odstavci, aby se neřeklo, že novinář neodvedl žádnou práci. Dnes můžeme takového člověka nahradit ChatGPT s předplatným 20 dolarů na měsíc. Ukážu vám jak.
Krok 1
Aktivujte plugin Social Search. Ten umožní projít vybrané účty na sociálních sítích a udělat z nich výpisky. Jako pokusný subjekt jsem vybral premiéra Petra Fialu na Twitteru.
Krok 2
Požádá ChatGPT, aby udělal výpisky z Fialova Twitteru za poslední týden.
Výsledek vypadá například takto:
Celé to sem dávat nebudu kvůli zachování příčetné délky newsletteru.
Krok 3
Požádáte ChatGPT, aby z toho napsal zprávu, jako by šlo o text tiskové kanceláře.
**Titulek: Premiér Fiala: Aktivní diplomacie a domácí reformy**
Praha - Premiér České republiky, Petr Fiala, se v posledním týdnu aktivně zapojil do řešení mezinárodních otázek a domácí politiky. Ve svém tweetu ze dne 30. června informoval o úspěchu české diplomacie na půdě Evropské rady. Česká republika se podařila prosadit výzvu k větší finanční podpoře zemí, které se starají o ukrajinské uprchlíky. Toto úsilí je však ohroženo postojem Polska a Maďarska, které přijetí závěru blokují.
Tenhle příklad jsem sem dal, aby bylo názorněji vidět, jaký typ novinařiny z redakcí brzy zmizí.
Pojďme si tedy představit, že novinář si chce dát větší práci s nějakým tématem a zanést do něj analýzu diskuse na sociálních sítích. Plugin Social Search jde využít třeba k vypsání nejpopulárnějších tweetů s určitým hashtagem. Zkusil jsem to s #manzelstviprovsechny kolem kterého bylo poslední týden velmi živo.
Opět jsem trochu krátil kvůli délce.
Máte tip na zajímavý trik s ChatGPT? Pošlete mi ho. Stačí odpovědět na newsletter.