Kam migrovat z Twitteru
Elon Musk a jeho Twitter omezil počet tweetů, které si můžete zobrazit. To nastartovalo další vlnu úprků z této platformy. Kam ale jít? Kde tvořit? Kde budovat a spravovat komunitu?
Hodně lidí vám asi řekne Mastodon. Je to takový svobodný Twitteru a vypadá dost podobně. Ani velký hype z předchozích měsíců nedokázal tuto platformu na něco velkého a dynamicky rostoucího. Komunita se sice zvětšila o pár milionů, ale oproti Metě i Twitteru se jedná o malou skupinu nadšenců. Řada lidí po prvních vlnách migrace už navíc není na této síti moc aktivní. Možná se teď zájem zase zvýší, ale jistě brzy opadne.
Nyní bych doporučil pokukovat po těchto třech platformách, pokud stále preferujete textové zprávy.
Telegram – Naleznete tam už docela dost velkých médií jako Bloomberg, The New York Times i celou řadu osobních účtů. Například Filip Horký na této platformě odvádí skvělou práci.
Substack – Na této platformě dnes není problém vytvořit českou komunitu o tisících uživatelí. Zásah je navíc větší než u Twitteru. Platforma se také v budoucnu více zaměří na mikroblogování, jaké známe u Twitteru.
Discord – Asi nejlepší způsob, jak hravě a komplexně spravovat početnější komunitu.
(Můžete se připojit ke komunitě Mimo agendu na Discordu.)
Hodně se mluví o Bluesky od zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Platforma je zatím na pozvánky a je otázka, zda nepropásla svůj moment. Konkurenci Twitteru vytváří i Meta (Facebook, Instagram). Všechny tihle technologičtí giganti tuší, že jedna z mála věcí, které drží uživatele u Twitteru je fakt, že prostě neexistuje 100 % přijatelná alternativa.
Až se budete vrhat na novou platformu, tak prosím nezapomínejte, jak největší sociální sítě po čase dopadly. Došlo k tvrdému omezení dosahu příspěvků a růstu profilů + monetizaci. Nikdy nevsázejte všechny karty jen na jednu platformu, poud chcete být vidět. Jeden z důvodů, proč buduji newsletter na svobodné platformě je, že chci mít nad platformou maximální kontrolu. Budovat něco od nuly je těžké a trvá to dlouho, osobně věřím, že se investice vyplatí.
Kdyby vás zajímal systém, na kterém newsletter provozuji, tak se jedná o Ghost.org.
Dodatek k tématu o Twitteru a novinářích.
Proč má Respekt a Aktuálně.cz zlatý odznáček?
Respekt a Aktuálně.cz jsou jedinými médii, které mají na Twitteru zlatou ověřovací fajfku. Podle ceníku by měl tento druh prémiových služeb stát 26500 Kč měsíčně, což je pomalu plat juniorního redaktora. Nakonec vyšlo najevo, že Respekt ani Aktuálně.cz částku 26500 neplatí.
Respektu fajfka zůstala z nějakého předchozího ověřování. Něco podobného se stalo i mě s modrou fajfkou, protože jsem měl ověřený profil ještě před zavedením předplatného. Neměl jsem ale přístup k žádným prémiovým funkcím jako editaci Tweetů či zveřejňování delších příspěvků.
V případě Aktuálně.cz je situace trochu jiná:
26.500 Kč měsíčně skutečně neplatíme. Před několika dny jsme s podporou Twitteru řešili, proč nám ještě nedali modrý odznáček, když jsme si ho zaplatili (cca 1.900 Kč ročně). Odpověď zněla, že zatím u firem, které na reklamě utratí více než zhruba 1000 USD nechávají zlatý odznáček – čili až Aktuálně.cz doběhne doba, kdy započítají oněch 1000 USD na reklamách, přepíšou.
Šéfredaktor Pavel Švec