Jak si uspořádat digitální život
Vítám vás u newsletteru Mimo agendu. Proč Čestmírovi Strakatému šlape na paty dvojice influencerů se svým bulvárním podcastem? Přichází éra bulváru 2.0. V další části se podíváme na to, jak si zorganizovat digitální život, aby nás sociální sítě neokrádaly o drahocenný čas.
Bulvár 2.0
Čestmír Strakatý má na HeroHero 5700 odběratelů. Podcast
K o n t r o v e r z n í 5250. Proč?
Zatímco Čestmír je dáván za příklad šikovného moderátora a charizmatické osobnosti, která využila liberalizace médií, podcast Kontroverzní ukazuje další vývojové stádium bulváru. Ekonomika kontroverzních influencerů je postavena do velké míry na tom, že neustále vytvářejí skandály, čímž se jim dostává pozornosti. A když nejsou zrovna součástí skandálu, tak o něm informují. Je to jak had, který neustále požírá svůj ocas.
Podcast Kontroverzní změnu na bulvárním trhu dokonale pochopil, i když se může na první pohled zdát, že moderátoři Sugar Denny a Tadeáš Kuběnka jsou nevzdělaní a hloupí.
Před pár týdny vnikla kauza, do které nebudu zabrušovat, a Kontroverzní z ní ukázkově vytřískali maximum. Hned o ní udělali stream, interagovali (i prostřednictvím osobních sporů) s hlavními aktéry. Jejich diváci v první linii prožívali jedno z největších dramat, které se v bulvární části internetu dělo a pro mladé lidi bylo stejně pikantní jako Tiffany Richbitch Ondřeje Brzobohatého.
Najednou vás skandálem neprovází novinář s alespoň jakýms takýms odstupem a snahou o vyváženost, ale vedlejší postavy bulvárního příběhu. Je to jako když skupina lidí v hospodě řeší, že někdo z party podvedl vaši kamarádku. Jsou kolem toho emoce. Během druhého a třetího piva změníte stranu, které fandíte. Možná někdo přeskočí stůl a pustí se do fyzické konfrontace. Tohle Sugar Denny s Tadeášem Kuběnkou nejen simulují prostřednictvím streamů, ale ještě si za to řeknou o peníze. V tomto případě to bez daní a poplatků pro HeroHero dělá až 750 tisíc korun měsíčně.
Jeden seriózní podcaster mi řekl, že ho to inspirovalo do takové míry, že až bude ve svém oboru řešit nějakou kauzu, hned vezme hlavní aktéry na stream a vyzpovídá je. Vezměme si příklad: policie vlítne do Xixoio. Někdo si může pozvat Radovana Vávru a položit mu jako první přes stream pár otázek na tělo.
Co si o tom myslíte? Bude tohle nová podoba bulváru? Budou tak novináři zpracovávat kauzy? Odepište mi na newsletter a řekněte mi svůj názor.
Už teď vidíme, že svůj „reakční kanál“ tvoří Jaromír Soukup. Když Michal Půr čelil kritice za podcast Podhradí, vysvětlil svůj postoj pro předplatitele na kanálu Insider.
Když vám hra dodá pocit svéprávnosti
Možná nemáte rádi počítačové hry, i tak byste nové The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom měli věnovat pozornost, protože vás může hodně naučit o vaší vlastní profesi. Poslední dobou jsem měl nejen u herního průmyslu pocit, že k uživateli přistupuje jako k nesvéprávné opici. Téměř jste museli ve formulářích potvrzovat, že zvládnete číst. Procházeli jste dlouhým školením o tom, že ve tmě vaši postavu nikdo nevidí. Oheň pálí. Kulky ze zbraně zraňují. To vše jste se dozvěděli, i když hra byla určena pro lidi starší patnácti let a více.
Nová Zelda tohle vodění za ručičku z designu škrtá a přistupuje k vám jako k chytrým a vzdělaným lidem, kteří chápou, jak fungují například fyzikální zákony. Místo toho, aby vám hra nalinkovala cestu, pro další postup můžete najít jakékoliv funkční řešení. Chybí třeba nad propastí most? Můžete ho stlouct ze stromů. Vystřelit se na druhý břeh raketou či vytvořit horkovzdušný balón. Když nemáte balón, využijete horký vzduch ze zapálené trávy, který vás přenese na improvizovaném rogalu.
Teď jsem vyjmenoval jen pár možností z desítek, jak problém vyřešit. Hra vás do žádné z nich nenutí a neříká vám, co je správně a co špatně. Zkrátka si připadáte po překonání překážky chytře. To je tou největší odměnou.
V dnešním světě zábavního průmyslu a médií mi někdy přijde, že se nedůvěřuje ve schopnosti konzumentů. Nová Zelda ukazuje, že tohle rodičovské opatrování nemusí být jedinou cestou a lidé ocení, když s nimi jednáte jako s dospělými – svéprávnými. V tomhle přístupu se dá inspirovat téměř v jakékoliv službě. Proto byste si měli The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom zahrát, anebo se alespoň podívat na videa, na jakém principu tenhle produkt funguje.
AI Tip
Pro Chrome vyšel doplněk (ChatGPT for Google), díky kterému můžete kombinovat Google a ChatGPT. Vedle vyhledávání se vám zobrazí i odpověď od umělé inteligence a pak se můžete začít ptát třeba na detaily.
ChatGPT nyní využívá jako výchozí vyhledávač Microsoft Bing.
Už před časem tvůrce hybridního obsahu Michal Půr oznámil, že chce vytvořit novou platformu. Někdo na internetu našel beta verzi těchto stránek jménem Datarun.
Wired upozorňuje, že nastává éra nudných a AI generovaných podcastů. Dnes už holt nepotřebujete k tvorbě ani mikrofon, ani člověka.
Víte, co znamená boomer shooter? Jde o střílečky, které připomínají tvorbu z 90. let, třeba Doom či Quake. Teď vyšla taková boomer shooter jménem Hrot, kterou sám vytvořil český tvůrce pod přezdívkou Spytihněv. Hra se odehrává v totalitním Československu po tajemné katastrofě.
Moje bývalá kolegyně Šárka Kabátová píše knihu Máma má práci. Je o matkách, které bojují se skloubením pracovního a rodinného života. Vím, že Šárka je skvělá novinářka, a tak kniha bude stát za to. Na hithit jí chybí jí na projekt vybrat ještě polovina.
Psal jsem pro E15
Jak si uspořádat digitální život
Cítím se jako bývalý kuřák, který snížil svou nikotinovou závislost. Během loňského sabatiklu jsem si uvědomil, jak moc mě vysiluje být neustále připojený k internetu. Jak moc se mozek cítí unavený z neustálého koukání do mobilu. A jak moc tahle závislost otupuje prožívání skutečného světa.