Mastodon

Influenceři na drsném hřišti

Influenceři na drsném hřišti
Generováno Midjoureny

Vítejte u newsletteru Mimo agendu! Dnes o hledání hranic transparentnosti ve světě influencerů a médií.

Chtěl bych se omluvit, že jsem newsletter poslal až v úterý. Bohužel jsem v neděli dostal šílenou migrénu a přišlo mi lepší text odložit. Navíc se v pondělí konal odvolací soud s Dominikem Ferim, a tak mi připadalo vhodné, abych k tomu napsal pár vět.

V první řadě chci říct, že jsem se dost často vyhýbal hodnocení toho, jak novinářská obec na případ reagovala, protože jsem nechtěl, aby ta kauza byla příběhem o novinářích. Přišlo mi po celou dobu ale trochu nebezpečné, že i část novinářů podlehla dojmu, že o tom, zda byly naše články pravdivé, či ne, rozhodne až soud. Naopak věřím, že naše texty, i co se týče ověřování a sesbíraných důkazů, by obstály i proti Feriho žalobě, kterou ale nikdy nepodal. Text kontrolovali tři na sobě nezávislí právníci. S tak pečlivou kontrolou jsem se nikdy za svou kariéru nesetkal, a to ani u textů, které se zabývaly premiéry či prezidenty.

Novinařina má jinou úlohu než justice. Nesoudí a neplní roli vyšetřovacího orgánu. Popisuje události, příběhy a kauzy. V tomto případě chování vlivného poslance, které bylo už jen laickým okem bez právní klasifikace za hranou.

Naše první texty dokonce nepoužily ani slovo „znásilnění“ – přesto ho v popisovaných událostech řada lidí viděla. Za velmi krátký čas po vydání volala policie a začala případ velmi iniciativně šetřit. Články bez použití slova znásilnění stačily na to, aby Feri ihned rezignoval a aby část veřejnosti jeho chování odsoudila. Bez ohledu na to, jak by soud dopadl, bychom s Apolenou Rychlíkovou příběh pokrývali dál, protože to bylo ve veřejném zájmu. Naše práce nebyla podmíněná tím, že musí být exposlanec odsouzen. Takhle novináři nepracují.

Sklouznutí debaty k tomu, že „soud rozhodne, jestli je daná novinářská práce relevantní“, je nebezpečné pro celý novinářský obor. Novináři se tak sami mohou dotlačit do situace, kdy u důležitých kauz bude nutný štempl od soudu. To, že třeba Babiše neodsoudí za Čapí hnízdo, neznamená, že nebylo správné na případ s řadou velmi závažných zjištění upozorňovat.

U politiků – včetně Feriho – musíme v médiích zohledňovat i morální rozměr celé kauzy. Mnoho žen šlo svědčit na policii s tím, že jim známá tvář TOP 09 ublížila, a první reakcí veřejnosti rozhodně nemá být házení viny na lidi, kteří hledají spravedlnost. Chování Feriho u soudu by pak v celé řadě západních společností stačilo na konec politické kariéry.

Pravomocný rozsudek je příliš čerstvý, než aby se začala pozornost strhávat jen na novináře. To ony ženy si mnohé vytrpěly a uvedly do pohybu změny v naší společnosti. Za to ale zaplatily neadekvátní cenu. Doufám, že to mnoho lidí uvidí a i ti skeptičtí se zkusí trochu empaticky podívat na to, co znamená v roli oběti čelit roky tlaku veřejnosti a atakům vlivné osobnosti se spoustou zastánců.

Dva světy a tápání