Anonymové českého Twitteru. Stopy vedou i na úřad vlády
Anonymní účty na sociálních sítích dokážou hýbat českou politikou a veřejnou debatou. Nastavují témata v médiích nebo beztrestně a nezatíženy identitou útočí na oponenty.
Anonymní účty na sociálních sítích dokážou hýbat českou politikou a veřejnou debatou. Nastavují témata v médiích nebo beztrestně a nezatíženy identitou útočí na oponenty.
Vydal jsem se po stopách několika vlivných profilů a zkoumal jejich propojení s největšími politickými stranami. Jejich příběhy jsou různé a každý politický subjekt ze síly spřízněných profilů profituje jinak. Jedno mají ale příběhy společné. Pod rouškou anonymity zhoršují úroveň veřejné debaty a mohou sloužit pro špinavou práci, když se nechtějí vlivní politici přímo zamazat.
Náboje od podporovatele
Na začátku měsíce dubna „došel Whatsappem“ Andreji Babišovi obrázek, který útočil na investigativní novinářku Pavlu Holcovou z projektu Investigace. „Pokud by se Babiš opovážil kandidovat na prezidenta, tak už je dávno s panem Sorosem domluvené, že na něho týden před volbami zase našijeme nějakou nepravdivou špínu. Posledně to zabralo, pan Soros byl moc spokojený,“ hlásal text vedle fotky Holcové.
Novinářka totiž těsně před parlamentními volbami s týmem zahraničních novinářů odhalila Babišovu skrytou luxusní nemovitost ve Francii. Tu navíc tehdejší premiér pořídil netransparentně přes offshory.
Autorem obrázku byl anonym pod pseudonymem Jsem Zděšená!, který působí na Twitteru a Facebooku. Pravidelně vytváří koláže a memes kritizující Babišovu opozici a novináře.
Expremiér se s majitelem účtu setkal loni v Průhonicích. Jednalo se o akci pro podporovatele a fanoušky pořadu Čau, lidi. Šlo téměř ve všech případech o publikum 55+ a marketingový tým premiéra si od účastníků vzal kontakty, aby jim mohl nové díly posílat přímo do e-mailu. Tím se měly posílit vazby na lidi, kteří mají na sociálních sítích zásah, který by byl pro ANO zajímavý.
S některými zúčastněnými si vyměnil osobní kontakt také sám Babiš a od té doby s nimi občas udržuje komunikaci přes SMS či chatovací messengery jako Whatsapp. Tímto způsobem mu pak majitel účtu Jsem zděšená! jednoho dne poslal fotku útočící na novinářku Holcovou a Babiš s pocitem křivdy z kauzy, která rezonovala těsně před volbami, nařídil svému marketingovému týmu, aby ji zveřejnil.
Na přesné jméno Jsem zděšená! si nikdo ze zdrojů blízkých Babišovi nevzpomněl, vybavují si údajně jen příběh, kdy se anonym s Babišem potkal a že se jedná o důchodce, který premiérovi fandil a veřejně si budoval zmíněný účet na sítích.
Největší fanouškovskou základnu má důchodce na Facebooku, na který se také marketingový tým Andreje Babiše primárně zaměřuje. Twitter pro ně není tak zajímavý a volby podle nich nevyhrává.
Po datové analýze posledních 1200 tweetů je vidět, že Jsem zděšená! primárně neretweetuje politiky (Andrej Babiš je až na pátém místě), ale především účty, které jsou rétoricky ostré proti současné vládě. Nejvíce tak přeposílá dál zprávy od účtu Peťulína Markvartová (2 tisíce sledujících). Ten se zaměřuje na podobné koláže či sestřihy z politických debat jako Jsem Zděšená!. Profilu Markvartové se v minulosti věnovalo například Forum24 a zjistilo, že používá jako profilový obrázek fotku modelky Kelly Jean a jedná se nejspíše opět o anonym.
V tomto případě tedy ANO využívá účtů se satirickým obsahem, který jim pak slouží k napadení oponentů, jako to udělali u novinářky Holcové.
Důchodce vlastnící účet Jsem zděšená! na otázky nereagoval. Stejně tak se k věci nechtěl vyjádřit ani Babiš.
Na Twitteru vlivní straníci
„Jsem jenom kráva. Dojnice,“ hlásá účet Dojnice, který je na Twitteru již od roku 2015. Za tu dobu si vtipným glosováním politické situace získal 35,5 tisíce sledujících. Patří tak mezi ty větší české twitterové účty. I přes skrývání své identity se zapojil do mediálních projektů jako Zdroj.cz, kde psal glosy. Později se tento projekt spojil s Info.cz a tím projekt přebral i část autorů. Anonym Dojnice byl později z týmu vyjmut.
Podle několika dobře informovaných zdrojů se podařilo ověřit, že za účtem Dojnice stojí straník ODS Ivan Pištora. Ten působil po sametové revoluci jako československý poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Mezi lety 1996 až 1997 zastával také pozici ve Výkonné radě ODS.
Pištora je nyní člen oblastní rady ODS v Chrudimi. Insideři nicméně upozorňují na to, že si musíme u tohoto účtu položit spíše otázku, zda byla dřív slepice, nebo vejce. Oproti dalším příkladům, které zde uvedu, totiž můžeme u Pištory logicky vidět tíhnutí k jednomu politickému směru, ačkoli data rozhodně neukazují, že by slepě retweetoval vše, co politici ze Spolu a ODS publikují.
Analýza posledních 1200 tweetů Dojnice prozrazuje, že vášnivě diskutuje s lidmi na pravém politickém spektru. Hodně sdílí seriózní média, kde zprávy prochází řádným editoriálním posouzením, a výjimečně i koalici Spolu. Aktivita je obrovská. Za den dokáže napsat desítky až stovky tweetů.
Stejně jako ostatní anonymové odmítl reagovat na mé otázky.